Akcesoria, które zmienią twoją szafę

Dobra szafa nie musi być wielka. Jej wnętrze natomiast powinno być maksymalnie wykorzystane, aby nie zmarnował się ani centymetr. Przy takim podejściu szafa może zajmować mniej miejsca w naszym domu i wykazywać się większą użytecznością, niż niejeden kolos. Można to osiągnąć za sprawą właściwie dobranych akcesoriów.

Skomplikowana jak… szafa

Nie licząc wyposażenia kuchni, to właśnie szafy są najbardziej skomplikowanymi meblami we współczesnych domach. Obecnie stosuje się w nich masę zaawansowanych rozwiązań technicznych, których zadaniem jest zwiększenie funkcjonalności, a także poprawa dostępności przechowywanych w nich rzeczy. Istotna jest również kwestia zagospodarowania przestrzeni, o czym przede wszystkim wiedzą osoby żyjące w małych mieszkaniach, gdzie każdy kawałek podłogi jest na wagę złota. Im lepiej uda się zaprojektować wnętrze szafy, tym więcej miejsca jesteśmy w stanie wykrzesać z niedużej sypialni lub przedpokoju.
Nowoczesne akcesoria potrafią zarówno zaoszczędzić drogocenne miejsce, jak i sprawić, że korzystanie z szafy stanie się o wiele prostsze. Która kobieta nie miała nigdy problemu ze znalezieniem torebki wizytowej w stosie innych dodatków? Czy jest jakiś mężczyzna, który ani razu nie zirytował się nie mogąc odszukać swojego paska? Dobrze dobrane wyposażenie szafy sprawi, że nasze rzeczy otrzymają swoje miejsce, w którym zawsze będziemy mogli je znaleźć, a wyciągnięcie ich będzie łatwe i intuicyjne.

Więcej niż półki

Półki to podstawowy element każdej szafy. Jest idealny dla wielu zastosowań, bo jego prostota czyni go uniwersalnym. W szafach przechowujemy jednak zupełnie różne rzeczy i nie wszystkie nadają się do składowania na półkach. Koszule czy sukienki z delikatnych materiałów lepiej zawiesić, ponieważ w takiej pozycji będą się mniej niszczyć, a po wyjęciu nie będą mieć na sobie charakterystycznych zagnieceń. Zwykle stosuje się do tego tradycyjne drążki będące drugim najpopularniejszym elementem wyposażenia szaf.
Firma Komandor, specjalizująca się w projektowaniu i produkcji mebli na wymiar, dysponuje różnymi rozwiązaniami, dzięki którym przechowywanie odzieży w pozycji wiszącej jest jeszcze wygodniejsze. Jednym z nich są wysuwane wieszaki. Zamontowane na specjalnych szynach można swobodnie wyciągnąć na zewnątrz, by w komfortowy sposób przejrzeć garderobę i łatwo umieścić ją z powrotem na swoim miejscu. Dostępne są też wersje wieszaków przeznaczone do wieszania spodni bądź krawatów.
Kolejną alternatywą dla zwykłych drążków są pantografy. Niektórzy pewnie kojarzą je z tramwajami i pociągami elektrycznymi, lecz taką nazwę nosi też wyposażenie szaf zyskujące z roku na rok na popularności. Pantograf pozwala lepiej wykorzystać górną przestrzeń wewnątrz mebla, bowiem za jego pomocą możemy zawiesić ubrania naprawdę wysoko. Drążek z wieszakami można szybko ściągnąć niżej dzięki zwisającemu uchwytowi i równie sprawnie ustawić go w pierwotnej pozycji. To rozwiązanie jest szczególnie wygodne dla niskich osób, bo nie muszą podstawiać stołka pod nogi, żeby wyjąć rzeczy z wysokiej szafy.

Szuflady to sama wygoda

Dla zwiększenia funkcjonalności szafy i komfortu jej użytkowania niezastąpione są szuflady. Ze względu na swobodę konfiguracji można im nadawać najróżniejsze przeznaczenie. Przy zastosowaniu specjalnych prowadnic mogą się całkowicie wysuwać, bądź też bezgłośnie zamykać. Z kolei system push-to-open pozwoli na otwieranie ich bez użycia uchwytów, a jedynie poprzez naciśnięcie na front szuflady. Każdą szufladę można także wyposażyć w automatyczne oświetlenie wnętrza, co podniesie jej funkcjonalność.
Rozwiązaniem wartym uwagi są szuflady wielofunkcyjne oferowane przez firmę Komandor lub dedykowane wkłady. Za ich sprawą łatwiej da się posegregować poszczególne rzeczy, a przede wszystkim drobne przedmioty. Często wykorzystuje się je do przechowywania biżuterii, krawatów, bielizny i pasków. Miękkie i wyprofilowane wnętrze szuflady chroni jej zawartość przed przesuwaniem i ewentualnymi uszkodzeniami, a dodatkowo ciekawie je eksponuje, by odnalezienie bransoletki, czy spinek do mankietów było jak najprostsze.
W niektórych przypadkach zamiast szuflad lepiej zdecydować się na kosze wysuwane. Zapewniają one właściwą cyrkulację powietrza, co sprawia, że umieszczone w nich rzeczy dłużej zachowują świeżość. Specjaliści zalecają korzystanie z nich w celu przechowywania ręczników, pledów i pościeli. Do wyboru są m.in. kosze druciane, chromowane i plecione, które można dopasować do szafy według swojego gustu.

Akcesoria dopasowane do Twoich potrzeb

Jeśli czegoś potrzebujesz, to prawdopodobnie istnieje sprzęt, który to ułatwia. W przypadku szaf mamy jeszcze do dyspozycji między innymi wysuwane prawidła na obuwie, sejfy na drogocenne przedmioty, uchwyty na drobne AGD (żelazka, odkurzacze, deski do prasowania), czy lustra obrotowe. Elementów wyposażenia jest tak wiele, że najlepiej omówić swoje potrzeby ze specjalistami, którzy pomogą nam dobrać właściwe rozwiązania dla naszej szafy.