Akcesoria niezbędne do tapicerowania

Close up of a cobbler working with leather textile at his workshop

Prace związane z tapicerowaniem powierzamy zwykle wyspecjalizowanym w tej dziedzinie osobom. Nie zawsze jest to jednak konieczne – przy użyciu odpowiednich akcesoriów będziemy mogli samodzielnie wykonać nowe oparcie i siedzisko krzesła, pufy czy innego mebla. Oto, co będzie nam potrzebne.

W marketach budowlanych znajdziemy szeroką gamę produktów, które będą pomocne w wykonywaniu czynności tapicerskich. Mowa tu nie tylko o tkaninach, które możemy dobrać odpowiednio do naszego gustu oraz rodzaju obicia, które chcemy stworzyć. Co jeszcze będzie potrzebne do sprawnego tapicerowania?

Pianka tapicerska – pianki o różnej grubości będą potrzebne do stworzenia miękkich siedzisk czy oparć. Łatwo dotniemy ich arkusze do potrzebnych wymiarów, a następnie wykończymy tkaniną.

Zszywacz tapicerski i zszywki – zszywacz, zwany również takerem, to niewielki przyrząd, który wraz z odpowiednimi zszywkami będzie pomocny podczas przytwierdzania wybranej tkaniny do danego podłoża – np. drewnianego czy drewnopodobnego. Do demontażu starych obić przydatny będzie natomiast wyciągacz do zszywek i gwoździ.

Klej tapicerski – dzięki specjalnemu klejowi będziemy mogli łączyć ze sobą różne materiały. Wśród tego typu preparatów znajdziemy środki przeznaczone do sklejania gum, skór, pianki i waty czy styropianu z samymi sobą, a także z materiałami drewnianymi, drewnopodobnymi i innymi. Dostępne są w sprayu, w postaci masy rozprowadzanej pędzlem oraz w formie przygotowanej do aplikacji za pomocą specjalnego pistoletu.

Gwoździe tapicerskie – to dekoracyjne akcesoria zwane również pinezkami. Dostępne są w formie pojedynczych elementów, ale także w postaci ozdobnych listew. Nadają się np. do pikowania oraz zdobienia obrzeży tapicerowanych siedzisk, oparć czy przedmiotów typu DIY.

Guziki tapicerskie – podobnie jak gwoździe, stanowią przede wszystkim element ozdobny, a wykorzystuje się je do pikowania. Pozwalają nadanie tapicerce ciekawej formy, a stosowane są przede wszystkim w wezgłowiach, obiciach drzwi czy poduchach. Dostępne są w wielu rozmiarach, kolorach i wzorach.

Pozostałe akcesoria

W zależności od prac, jakie będziemy chcieli przeprowadzić, możemy zaopatrzyć się także w wielobarwne nici tapicerskie, dekoracyjne sznury, a także okucia meblowe, kółka oraz nóżki. Dla stworzenia niektórych przedmiotów – przede wszystkim mebli – przydatne będą także różnego rodzaju płyty – pilśniowe, wiórowe albo sklejka.