Cargo czy szuflady – co wybrać?

Systemy wysuwne to obecnie najbardziej wygodne rozwiązanie do szafek kuchennych. Umożliwiają łatwy dostęp do zapasów i pomagają utrzymać porządek w kuchni. Tylko na które postawić – cargo czy szuflady? Oto porównanie zalet obu rozwiązań. 

Funkcjonalność – to obok wyglądu podstawowa cecha, na którą zwracamy uwagę podczas planowania kuchennej zabudowy. W końcu po co komu kuchnia, w której przygotowywanie posiłków i sprzątanie po nich jest mordęgą? Nieergonomiczna, nieprzemyślana, nijak się mająca do naszych potrzeb…

Kluczem do wygodnej i komfortowej kuchni, takiej w której nie tylko chce się pracować, ale i spędzać czas, jest odpowiednia organizacja. I mowa tu nie tylko o ustawieniu poszczególnych sprzętów AGD czy mebli, ale również – uporządkowaniu wnętrza poszczególnych szafek. Tu pomocne, a wręcz niezbędne, okazują się być akcesoria meblowe, a zwłaszcza systemy wysuwne. W czym są lepsze od tradycyjnych, zamykanych drzwiczkami półek?

Otóż, po pierwsze zdecydowanie ułatwiają dostęp do przechowywanych przedmiotów. Mocowane na prowadnicach pełnego wysuwu cargo i szuflady, całkowicie wysuwają się z korpusu, dzięki czemu całą zawartość mamy w zasięgu wzroku i dłoni. Po drugie, dzięki systemom organizacji wewnętrznej, uporządkowanie i posegregowanie produktów i zapasów jest łatwiejsze. Po trzecie w końcu, systemy te pozwalają wykorzystać miejsce dotychczas niezagospodarowane – szafki narożne, wąskie przestrzenie między szafkami, a także tą pod zlewozmywakiem…

Cargo – wszystko pod ręką

Decydując się na systemy wysuwne do wyboru mamy cargo i szuflady. Różnice w ich budowie determinują również inne walory użytkowe. Jakie?

Te pierwsze to lekkie, wykonane z chromowanego drutu kosze zamocowane na wytrzymałych prowadnicach. Zapewniają znakomitą cyrkulację powietrza, więc doskonale sprawdzają się w przechowywaniu suchych produktów jak: mąka, cukier czy kasze, dużych naczyń – garnków, patelni i zastawy, ale również przetworów, czy środków czystości. Poza tym, wysuwając cargo z szafki od razu widzimy wszystkie przechowywane w niej produkty. Znalezienie poszukiwanego przedmiotu jest więc znacznie prostsze. Tak proste, że uciążliwe i długotrwałe tłumaczenie dzieciom gdzie co leży nie będzie już potrzebne…

– Oferta cargo obejmuje modele w różnych wymiarach i konfiguracjach. Do szafek dolnych dedykowane są kosze dwupoziomowe, w których – jeśli mamy taką potrzebę – można zamocować dodatkowe koszyki na drobniejsze rzeczy. Zaś do szafek wysokich – popularnych słupków, kosze kilkupoziomowe, które służą jako podręczna spiżarka. Te ostatnie – Cargo Maxi, w wersji obrotowej można nie tylko lekko wysunąć z szafki (i to nawet przy pełnym obciążeniu), ale również obrócić o 90 stopni, co zapewnia jeszcze lepszy dostęp do zapasów. – wyjaśnia Damian Rybak, doradca ds. produktów firmy REJS.

Cargo to również świetne rozwiązanie do szafek trudno dostępnych np. bardzo wąskich. Podczas gdy miejsce w dolnej zabudowie o szerokości 20 cm zazwyczaj pozostaje niewykorzystane, wąskie cargo pozwala spożytkować je do przechowywania choćby wysokich nieustawnych butelek, pokrywek garnków, detergentów czy ściereczek.

Z drugiej strony, systemy Corner Comfort, czy Corner Front marki REJS, które są pewną odmianą cargo, pozwalają optymalnie zagospodarować dolne szafki narożne, a tym samym wykorzystać najpojemniejszy mebel w kuchni. A przecież miejsca do przechowywania nigdy nie jest za wiele.

Szuflady – wszystko w porządku

No dobrze, a co z szufladami? Co one mogą zaoferować użytkownikom kuchni? Choć systemy szuflad np. Slim Box czy Comfort Box marki REJS, w odróżnieniu od cargo nie pozwolą nam w jednej chwili ogarnąć wzrokiem całej zawartości szafki, to mają mnóstwo innych walorów użytkowych. Przede wszystkim, ułatwiają zachowanie porządku wśród drobniejszych produktów. Skrojone na miarę systemy organizacji wewnętrznej – relingi i ścianki odgradzające przechowywane pudełka, butelki i torebki, a także wkłady m.in. na przyprawy, sztućce i inne akcesoria, uniemożliwiają mieszanie się produktów i sprawiają, że wszystko zawsze będzie leżeć na swoim miejscu.

– Możliwość wyboru typu szuflad – wewnętrznej lub frontowej, koloru – w zależności od systemu: białej, szarej lub grafitowej, a także typu ścianek – z perforacją, lub szklanym wkładem, pozwala stworzyć model pasujący do całej zabudowy. Podczas gdy głębokość i długość szuflad dostępna jest w kilku wymiarach, szerokość zawsze wybieramy sami. To ważne, gdy decydujemy się na meble na zamówienie. – wyjaśnia Damian Rybak.

Szuflady sprawdzą się również w trudniejszych miejscach np. pod zlewozmywakiem, a także w trudniejszych zadaniach np. w… segregacji odpadów. Do głębokich modeli wystarczy wstawić odpowiedni do naszych potrzeb zestaw pojemników i gotowe. Liczbę, pojemność i układ koszy wybieramy sami, a praktyczna, szczelna pokrywa ochroni nas przed nieprzyjemnym zapachem.

www.rejs.eu