Drzwi tradycyjne czy przesuwne? Jakie wybrać do szafy na wymiar

Jedną z ważniejszych decyzji do podjęcia podczas projektowania szafy na wymiar jest rodzaj drzwi, jakie w niej zastosujemy. Przesuwne, uchylne, a może połączenie jednych i drugich… Każde z tych rozwiązań ma swoje plusy i minusy. Przyjrzyjmy się zatem każdemu z nich, aby poznać ich zalety i wady.

Drzwi przesuwne
To najpopularniejsze rozwiązanie w szafach na wymiar. Dzięki niemu mamy bardzo łatwy dostęp do wnętrza szafy. Dodatkowo nie musimy się martwić o przestrzeń jaką potrzebują podczas otwierania drzwi uchylne. Systemy przesuwne, takich firm jak Komandor, dają nam wielkie możliwości aranżacyjne. Decydując się na mebel na wymiar warto wybrać rozwiązania sprawdzonych producentów i dostawców. Jakość prowadnic, mechanizmów zwalniających i okuć meblowych będzie determinowała bowiem jakość użytkowania i wytrzymałość szafy.

Drzwi przesuwne mogą stanowić idealne dopełnienie wnętrza i piękny motyw dekoracyjny. Płyty meblowe o wyjątkowych dekorach, przypominających naturalne drewno, trafią w gusta nawet najbardziej wybrednych klientów. Powierzchnie akrylowe, szkło, rattan czy bambus pozwalają na dostosowanie drzwi do stylu wnętrza i stanowią istotny element nadający mu charakteru. Ciekawym rozwiązaniem są również ażurowe wstawki, za którymi wklejone jest kolorowe szkło lub szyba. To sprawia, że szafa staje się sama w sobie elementem dekoracyjnym pomieszczenia.
Tego typu rozwiązanie idealnie sprawdzi się także, jeśli chcemy zabudować wnękę. Schowamy w niej zestaw telewizyjny, czy chociażby pralkę. Dzięki drzwiom przesuwnym ukryjemy je w łatwy sposób i będziemy mieć do nich szybki oraz wygodny dostęp w razie potrzeby. Dzięki większemu formatowi możemy wykorzystać je na różnego rodzaju nadruki. Ulubiony widok błękitnego morza lub zdjęcie, dzięki któremu powracamy do najważniejszych wspomnień, może zagościć na froncie naszej szafy w salonie lub sypialni. Również pokój dziecięcy jest miejscem, gdzie drzwi przesuwne będą zdecydowanie bardziej funkcjonalne i przyjazne dla użytkowników. Szybki dostęp do szafy pozwoli w mgnieniu oka schować wszystkie zabawki do środka i równie szybko je stamtąd wyciągnąć. Niewątpliwą zaletą drzwi przesuwnych jest ich szerokość. W odróżnieniu od drzwi uchylanych jedno przesuwane skrzydło może osiągać wymiar do 1,5 m, co pozwala na kreowanie oryginalnych mebli i bardzo nowoczesnych wnętrz.

Drzwi przesuwne mają jednak też swoje ograniczenia. Za jednym skrzydłem kryje się czasami kilka stref, które są widoczne po przesunięcia drzwi. Nie zawsze jest to pożądany przez właścicieli efekt, którzy wolą zachować pewną intymność i prywatność w przechowywanych rzeczach. Jeżeli mamy dużą szafę, z której korzystają dwie osoby, nie będą one mogły mieć dostępu do całej powierzchni mebla w tym samym momencie. Tą niedogodność zlikwidować możemy jednak odpowiednim projektem i aranżację wnętrza szafy. Konieczność montażu prowadnic powoduje też, że w płytkich wnękach drzwi przesuwne zabierają nam cenne miejsce i zmniejszają głębokość szafy, dlatego w takich przypadkach lepiej postawić na drzwi uchylane.

Drzwi uchylne
Tradycyjne fronty zamocowane na zawiasach wcale nie tracą na aktualności. Można nawet powiedzieć, że przeżywają swój renesans i staja się często wybierana alternatywą do drzwi przesuwnych. Szafy z drzwiami montowanymi w ten klasyczny sposób na zawiasach, nadają wnętrzom klasyczny, ale też ponadczasowy wygląd. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy w naszej szafie stworzyć wiele stref ukrytych za poszczególnymi skrzydłami. Do każdej z nich mamy bezpośredni dostęp, bez konieczności odsłaniania innych części mebla.
Drzwi uchylne tworzone są z takich samych materiałów jak przesuwne. Do wyboru mamy tradycyjne płyty meblowe, ekskluzywne forniry, nowoczesne akryle, czy naturalne surowce jak np. bambus czy chociażby ciągle popularne szkło. Elementem, który dodaje drzwiom uchylanym dodatkowych walorów estetycznych są bez wątpienia oryginalne uchwyty lub ramki. Nie tylko dodają one uroku meblom, ale także stanowią ważny element dekoracyjny wystroju wnętrza. W minimalistycznych lub nowoczesnych aranżacjach zdecydowanym faworytem będą gładkie drzwi uchylne, otwierane za pomocą systemu TIP-ON, czyli na dotyk, które idealnie licują się w bryle mebla.

Najważniejszą zaletą szafy z tradycyjnym rozwiązaniem jest możliwość korzystania z całej szafy jednocześnie przez kilka osób. Dzięki pojedynczym drzwiom możemy swobodnie aranżować wnętrze mebla i określić jego przeznaczenie. Ten rodzaj drzwi sprawdzi się głównie w szafach w sypialni, w garderobie czy w przedpokoju. W wersji ze szkłem przeźroczystym drzwi uchylne to idealne rozwiązanie stosowane w salonowych witrynach, szklanych gablotach lub domowych biblioteczkach.
Wbrew różnym opiniom, tego typu drzwi sprawdzą się zdecydowanie lepiej niż przesuwne, gdy zabudowujemy nimi płytką wnękę. W odróżnieniu od swoich poprzedników nie zabierają bowiem cennego miejsca z głębokości szafy, czyniąc ją bardziej pojemną i funkcjonalną. Stosując wysokie i wąskie drzwi nie musimy się również obawiać o dostępne miejsce przed szafą, a zyskujemy mebel, który wygląda niezwykle okazale.

Mix wybierany coraz częściej
Coraz popularniejsze staje się łączenie opisanych wyżej rozwiązań. Niektóre firmy, takie jak Komandor, posiadają bowiem w swojej ofercie systemy, które w harmonijny sposób tworzą z nich spójną całość.
„Zabudowa wnęki pod schodami czy na poddaszu, to przestrzenie, w których kooperacja drzwi uchylnych i przesuwnych daje niesamowite efekty. Coraz częściej łączone są one również w garderobach, gdzie dedykowane strefy z drzwiami uchylnymi są gablotami dla damskich torebek, czy innych elementów garderoby, wymagających specjalnej troski lub wyjątkowej ekspozycji” – mówi Anna Wróbel, projektantka mebli w firmie Komandor.

Zarówno drzwi przesuwne, jak i uchylne pozwalają na zaprojektowanie szafy funkcjonalnej i szytej na miarę. Wszystko zależy od osobistych preferencji zamawiającego, celu, do jakiego będzie przeznaczona (ubrania, dokumenty czy spiżarnia) oraz tego, jak ma się wkomponować w przestrzeń pomieszczenia. Przy dokonywaniu wyboru dobrze skontaktować się z doświadczonymi projektantami, którzy pomogą wybrać optymalne rozwiązanie. Dlatego korzystajmy ze sprawdzonych firm z wyrobiona marką na rynku, które wykonują meble z komponentów najwyższej jakości. Szafa to mebel na lata. Warto więc, aby był funkcjonalna i odpowiednio zaprojektowana, niezależnie od tego czy wybierzemy do niej drzwi przesuwne czy uchylne.

www.komandor.pl