Dziedzictwo zamknięte w drewnie, czyli najnowszy projekt AHEC na Festiwal Designu w Londynie

Dziesięć największych osobistości londyńskiego świata kultury, dziesięciu światowej sławy projektantów i czerwony dąb amerykański – oto przepis na najnowszy projekt AHEC na tegoroczny Festiwal Designu w Londynie.

Joe Linden ze studia Barber & Osgerby, Yael Mer z Raw Edges i Martino Gamper w zakładzie firmy Benchmark.
Joe Linden ze studia Barber & Osgerby, Yael Mer z Raw Edges i Martino Gamper w zakładzie firmy Benchmark.
Czerwony dąb amerykański – różne rodzaje wykończenia.
Czerwony dąb amerykański – różne rodzaje wykończenia.
Projekt „Legacy” to wspólny pomysł Davida Venables, dyrektora na Europę Stowarzyszenia Handlowego Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) i firmy Benchmark Furniture – to w jej zakładzie produkcyjnym w hrabstwie Berkshire powstawać będą projekty.

– AHEC stale dąży do poszerzania potencjału wykorzystania amerykańskiego drewna liściastego. Zależało nam na stworzeniu projektu, który pokaże wysoką jakość i unikalne właściwości czerwonego dębu amerykańskiego w zastosowaniu innym niż produkcja mebli. Z niecierpliwością czekam na efekty tej niezwykłej współpracy – powiedział David Venables, Dyrektor AHEC na Europę.

– Bardzo się cieszę, że będę mógł pracować z tyloma ciekawymi projektantami. Jestem ciekaw, jakie projekty stworzą stosując tylko jeden rodzaj materiału – czerwony dąb amerykański – i to w tak krótkim czasie. Projekt „Legacy” to także możliwość poznania bliżej przedstawicieli wielu znamienitych instytucji kultury w Londynie – powiedział Sean Sutcliffe, założyciel firmy Benchmark.

Tomoko Azumi (T.N.A design studio), Max Lamb, Sebastian Cox, Juliet Quintero (d-p-q) omawiają właściwości materiału z Seanem Sutcliffem (Benchmark Furniture).
Tomoko Azumi (T.N.A design studio), Max Lamb, Sebastian Cox, Juliet Quintero (d-p-q) omawiają właściwości materiału z Seanem Sutcliffem (Benchmark Furniture).
Sean Sutcliffe dodał też, że podczas tego rodzaju projektów atmosfera w zakładzie Benchmark jest wyjątkowa:
– Czujemy się wtedy jak na festiwalu. Nasi pracownicy cały czas podejmują nowe wyzwania, czasu jest niewiele, a progi naszego zakładu przekracza całe mnóstwo niezwykłych osób. Warto pamiętać, że wspólny projekt z AHEC to także promocja wykorzystania odnawialnego materiału, jakim jest amerykańskie drewno liściaste.

Projektanci i przedstawiciele londyńskiego świata kultury zaproszeni do udziału w projekcie „Legacy”:

– Tristram Hunt, dyrektor Victoria & Albert Museum, będzie współpracował z Jasperem Morrisonem
– Sir Ian Blatchford, dyrektor Science Museum Group, będzie współpracował z Marlene Huissoud
– Yana Peel, prezes Serpentine Galleries, stworzy projekt z Edem Barberem i Jay’em Osgerbym
– Alex Beard, prezes Royal Opera House, stworzy projekt z Terencem Woodgatem
– Amanda Nevill, prezes Brytyjskiego Instytutu Filmowego, będzie współpracowała z Sebastianem Coxem
– Tamara Rojo, dyrektor artystyczna English National Ballet, będzie współpracowała z Martino Gamperem
– Maria Balshaw, dyrektor sieci galerii sztuki Tate, stworzy projekt z Maxem Lambem
– Iwona Blazwick, dyrektor Whitechapel Art Gallery, będzie w zespole z Yael Mer i Shay’em Alkalayem z Raw Edges
– Kwame Kwei-Armah, dyrektor artystyczny Young Vic, będzie pracował nad projektem z Tomoko Azumi
– Sir John Sorrell, prezes Festiwalu Designu w Londynie, stworzy projekt we współpracy z Juliet Quintero

***

AHEC

Przez ponad 20 lat Stowarzyszenie Handlowe Amerykańskiego Przemysłu Drewna Liściastego (AHEC) przodowało w promocji drewna w Europie, z sukcesem budując twórczą i wyróżniającą się markę dla amerykańskiego drewna liściastego. Wsparcie AHEC przy tworzeniu kreatywnych projektów takich jak The Wish List, Endless Stair, The Smile czy MultiPly na London Design Festival ma na celu pokazanie potencjału realizacyjnego tych zgodnych ze zrównoważonym rozwojem materiałów i zapewnia wartościową inspirację.

AHEC jako pierwszy zastosował ocenę oddziaływania na środowisko (EIA), którą później przyjęły inne branże. Pomaga ona zbadać wiele możliwych wpływów: zapotrzebowanie na energię pierwotną (ze źródeł odnawialnych i nieodnawialnych), możliwy wpływ na globalne ocieplenie, potencjał zakwaszenia, eutrofizacji i powstawania ozonu fotochemicznego.

www.americanhardwood.org

@ahec_europe

BENCHMARK

Założony przez Terence’a Conrana i Seana Sutcliffe’a ponad 30 lat temu zakład meblarski Benchmark jest powszechnie uznawany za mekkę rzemieślników.  Do wszystkich realizowanych w zakładzie projektów właściciele i twórcy podchodzą z nastawieniem uwzględniającym zrównoważony rozwój, a projektowanie i tworzenie mebli odbywa się z zastosowaniem tradycyjnych technik w połączeniu z wykorzystaniem nowoczesnych technologii.  Dążeniem Benchmark jest tworzenie bardziej ludzkich, gościnnych i osobistych przestrzeni wspólnych, zacierając tym samym granice pomiędzy wnętrzami domu a przestrzeniami komercyjnymi poprzez wnoszenie do nich naturalnego ciepła i duszy.  Wszystkie wytwarzane przez zakład meble powstają we własnym warsztacie w hrabstwie West Berkshire w Anglii, co oznacza, że możliwe jest niestandardowe dopasowane podejście do oczekiwań klientów.

www.benchmarkfurniture.com

@MadebyBenchmark

LONDON DESIGN FESTIVAL

Oprócz London Fashion Week, Frieze Art Fair i London Film Festival, London Design Festival to jedno z najważniejszym wydarzeń sezonu jesiennego dla wielbicieli twórczości i sztuki. Ustanowiony w 2003 roku, aby uczcić i promować Londyn jako światową stolicę designu i punkt kontaktowy dla międzynarodowej społeczności projektantów, Festiwal zdążył potwierdzić swoją rangę jednej z największych i najbardziej ekscytujących imprez projektowych na świecie. W tym roku Festiwal ma miejsce w dniach 14-22 września, kiedy to w całej stolicy odbywać się będzie ponad 400 wydarzeń, w tym pasjonujący program oferowany przez Muzeum Wiktorii i Alberta, jak również pokazy projektów ponad 300 partnerów biorących udział w dziewięciodniowym wydarzeniu.

www.londondesignfestival.com