Interzum stawia na ekologię: start dla zrównoważonej przyszłości

Dzięki nowemu globalnemu tematowi przewodniemu „neo-ekologia” interzum 2023 promuje dialog mający na celu zwiększenie ochrony zasobów i klimatu. Boulevard for Sustainabilty i różne fora trendów pokażą między innymi, jakich innowacji można spodziewać się w meblarstwie i wystroju wnętrz przyszłości. Same targi są również aktywnie zaangażowane w działania na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. W ramach przygotowań do tegorocznej imprezy interzum podjęło inicjatywę, aby największe na świecie wydarzenie branżowe dotyczące produkcji mebli i projektowania wnętrz stało się bardziej zrównoważone w przyszłości.

Dzięki nowemu globalnemu tematowi przewodniemu „neo-ekologia” interzum 2023 promuje dialog mający na celu zwiększenie ochrony zasobów i klimatu. (Źródło: Koelnmesse GmbH)

Współpraca z ClimatePartner

Pierwszym krokiem na tej drodze jest współpraca z ClimatePartner w celu zbadania własnych emisji dwutlenku węgla (CO2) targów – począwszy od technologii imprez i energii, przez logistykę i utylizację odpadów, aż po usługi gastronomiczne. Emisje te będą następnie redukowane tam, gdzie to możliwe. Wszelkie emisje, których nie można (jeszcze) zredukować, zostaną zrekompensowane poprzez finansowanie dwóch certyfikowanych, uznanych na całym świecie projektów ochrony klimatu .

„Dzięki tym środkom interzum przejmuje odpowiedzialność i robi ważny krok w kierunku stania się bardziej zrównoważonymi targami” , wyjaśnia dyrektor interzum Maik Fischer.

Projekty ochrony klimatu

Pierwszy projekt finansowany przez interzum w Bhatel w indyjskim stanie Gujarat wykorzystuje energię wiatru do dostarczania odnawialnej energii elektrycznej. Ta niskoemisyjna forma wytwarzania energii pozwala zaoszczędzić około 167 000 ton CO2 rocznie.

Również w Indiach zdegradowane grunty rolne w indyjskim stanie Karnataka są ponownie zalesiane w ramach drugiego projektu. Projekt pomaga łącznie 1296 rodzinom rolniczym ze 155 wiosek w sadzeniu drzew i gospodarowaniu gruntami. Oba projekty są certyfikowane zgodnie ze Złotym Standardem VER (GS VER), który ma szczególnie surowe wymagania dotyczące zrównoważonego rozwoju i zaangażowania lokalnej ludności.

Długoterminowy cel kompleksowej ochrony klimatu

„Aby osiągnąć nasz długoterminowy cel, jakim jest kompleksowa ochrona klimatu, kluczowe znaczenie ma zapobieganie emisjom i ich ograniczanie”, podkreśla Maik Fischer. „Dzięki przewodniemu tematowi światowemu, jakim jest Neo-Ekologia, podkreślamy również naszą ambicję, aby wspólnie z naszymi wystawcami nadać impet zrównoważonym projektom przyszłych środowisk życia i pracy”.

Wieloaspektowe zaangażowanie interzum w główny temat neoekologii jest widoczne w tematach i prezentacjach na tegorocznych targach od 9 do 12 maja 2023 r.


EGGER pokaże na Bulwarze Zrównoważonego Rozwoju, w jaki sposób firma chroni cenny zasób drewna za pomocą gospodarki o obiegu zamkniętym. (Źródło: EGGER Holzwerkstoffe)

Bulwar Zrównoważonego Rozwoju

Aspekty takie jak efektywne gospodarowanie zasobami, inteligentne materiały, odnawialne źródła energii lub recykling i upcykling są kluczem do innowacji wielu wystawców.

Staje się to jasne między innymi na Bulwarze Zrównoważonego Rozwoju w interzum. Prezentacja na północnym bulwarze targów prezentuje aktualne innowacje w zakresie zrównoważonego projektowania mebli i wnętrz. Specjalista w dziedzinie drewna, firma EGGER , pokaże na przykład, w jaki sposób dzięki gospodarce o obiegu zamkniętym oszczędza się cenne zasoby, jakim jest drewno, co to znaczy działać w sposób zrównoważony i promować ochronę klimatu.

Transformacja do gospodarki o obiegu zamkniętym

Osiągnięcie maksymalnej efektywności wykorzystania zasobów jest tak samo ważne dla wielu firm meblarskich, jak możliwość recyklingu użytych materiałów i przejście na gospodarkę o obiegu zamkniętym.

Program imprezy interzum koncentruje się więc na tych tematach. Na przykład na Forum Trendów „Materials & Nature – Sustainability Matters” przyszła agencja Haute Innovation zaprezentuje na powierzchni 400 metrów kwadratowych ponad 100 pionierskich innowacji materiałowych neoekologii. Na wystawie zostaną omówione możliwości zastosowania w sektorze meblarskim i wyposażenia wnętrz.


Woodio to pierwsza na świecie w 100% wodoodporna umywalka wykonana z biodegradowalnego kompozytu z litego drewna – prezentowana na Trend Forum Materials & Nature. (Źródło: Woodio)

Klimat innowacji w branży meblarskiej

„Rozpoczyna się globalny wyścig w poszukiwaniu najlepszych pomysłów na opracowanie materiałów nadających się do recyklingu”, mówi prof. Dr Sascha Peters z Haute Innovation na temat obecnego klimatu innowacji. „Producenci, którzy chcą pozostać konkurencyjni w przyszłości, muszą pokazać, jak ich produkty wpisują się w koncepcję gospodarki o obiegu zamkniętym ”.

Przykładami są materiały na bazie żywic naturalnych, płyty pilśniowe z szybko rosnących roślin oraz algi lub zamienniki skóry z resztek owoców. Przede wszystkim realizacja wykorzystania CO2 jako surowca w produkcji paneli i tekstyliów doprowadzi do opracowania nowych metod produkcji.


Fiński start-up Fluff Stuff produkuje wypełnienia tapicerskie ze składników sitowia – zaprezentuje się na Trend Forum Materials & Nature. (Źródło: Fluff Stuff)

Nagroda za innowacje ekologiczne

Nagroda interzum 2023 będzie kolejną inspiracją dla pionierskich ekologicznych rozwiązań w produkcji mebli i aranżacji wnętrz. Nowa kategoria nagrody „Neo-Ekologia” będzie nagradzać innowacyjne produkty, procesy i koncepcje, które zmniejszają zużycie zasobów i ślad węglowy lub podnoszą standardy społeczne i etyczne. – kolejna okazja do różnorodnych impulsów w przewodnim temacie neoekologii.

Interesują Cię koncepcje zrównoważonego projektowania mebli i wnętrz? W takim razie pełny program interzum 2023 i wszystkie wydarzenia wokół tematu neoekologii znajdziesz w wyszukiwarce wydarzeń targowych.