Planując dolne szafki narożne często zapominamy, że do wyboru mamy dwa warianty tego mebla. Każdy z nich oferuje nieco inne możliwości, jednak wnętrza obu są równie trudno dostępne. Jakie akcesoria wybrać do obu typów narożników, by w pełni wykorzystać ich przestrzeń i ułatwić sobie pracę w kuchni?
REJS to jedna z wiodących firm sektora akcesoriów meblowych w Europie. Specjalizuje się w produkcji elementów wyposażenia z drutu, stali i aluminium do nowoczesnej kuchni i garderoby. 26 lat doświadczenia, stabilna organizacja (ponad 600 zatrudnionych osób), rodzinne wartości i “know how” gwarantują firmie nieustanny rozwój i ciągłe doskonalenie produktów i usług. FOT. REJS
Projektując kuchnię dążymy do tego, by była maksymalnie funkcjonalna i ergonomiczna. Dzięki temu praca w niej np. przygotowywanie posiłków jest łatwiejsze i przyjemniejsze. Typ układu wyznacza ustawienie urządzeń AGD i mebli. Mogą one utworzyć linie w kształcie liter: I, II, L, U i G. Architekci wnętrz są zgodni, że najwygodniejsze są trzy ostatnie. Gwarantują bowiem optymalne wykorzystanie przestrzeni, a jednocześnie zapewniają niewielkie odległości jakie musimy pokonywać podczas gotowania. W tych układach wszystko mamy pod ręką. Jest tylko jedno ale…
Do naroży prostych: Każdą z dwóch dwupoziomowych części systemu Corner Comfort można całkowicie wyciągnąć z korpusu mebla. Wysokość położenia koszy jest regulowana. Ponadto istnieje możliwość zamocowania przegród do organizacji wewnętrznej, które pomogą w zachowaniu porządku na każdej z półek. System dostępny w kilku wersjach. W opcji ze srebrnym stelażem ma dno ażurowe (wykonane z drutu) lub z białej tacki z tworzywa. W wersji ze stelażem grafitowym ma kosze z dnem z grafitowej płyty wiórowej z obrzeżem chromowanym. Fot. REJS
Zabudowy L, U i G zawierają co najmniej jedną dolną szafkę narożną. To najpojemniejszy, ale i najtrudniejszy do zagospodarowania mebel w kuchni. Wąskie drzwi poważnie ograniczają dostęp do zawartości, co w przypadku zastosowania tradycyjnej półki oznacza konieczność przestawiania wielu produktów w poszukiwaniu tych potrzebnych w danej chwili. Rozwiązaniem, które w zasadzie likwiduje problem dostępności są akcesoria meblowe. Tylko jakie systemy wybrać do jakiej szafki?
Rodzaje narożników
Dolne szafki narożne podzielić można na dwa rodzaje – tzw. proste mające kształt prostokąta i tzw. diagonalne, w których dwa narożne boki mają taki sam wymiar (zazwyczaj 90 cm). Te ostatnie występują w kształcie kwadratu ze ściętym rogiem lub litery L, w którym stosuje się dwa oddzielne fronty lub jeden front łączony połączony odpowiednimi zawiasami.
Do naroży prostych: System Corner Front pozwala na pełne wysunięcie na zewnątrz szafki jednego dwupoziomowego kosza (tego do którego przytwierdzony jest front). Druga część systemu podczas otwierania szafki przesuwa się z jej głębi w kierunku frontu, tak by dostęp do zapasów, czy zastawy był jak najłatwiejszy. System dostępny w kilku wersjach. W opcji ze srebrnym stelażem ma dno ażurowe (wykonane z drutu) lub z białej tacki z tworzywa. W wersji ze stelażem grafitowym ma kosze z dnem z grafitowej płyty wiórowej z obrzeżem chromowanym. Fot. REJS
To na jaki rodzaj szafki się zdecydujemy wynika ze specyfiki pomieszczenia i naszych preferencji. Musimy bowiem pamiętać, że o ile w przypadku narożników prostych możemy zastosować standardowy blat o szerokości 60 cm, to już w przypadku narożnika L – kupić musimy blat szerszy, co niekiedy bywa problematyczne. Z drugiej strony, jeśli chcemy zainstalować w narożniku zlewozmywak lub płytę – wygodniej nam będzie z tą drugą opcją.
Wybierz odpowiedni korner
Niezależnie od rodzaju narożnika, aby ułatwić sobie korzystanie z niego warto zdecydować się na zamocowanie odpowiednich akcesoriów meblowych. No właśnie – odpowiednich – czyli jakich? To zależy od wariantu samego naroża.
Do naroży diagonalnych: Półki obrotowe, czyli zamocowane na centralnie położonym, pionowym drążku kosze to prosta i efektywna metoda na wykorzystanie szafki rogowej, nawet tej o niestandardowych rozmiarach. Wykonane z drutu półki można swobodnie obracać, co umożliwia dostęp do wszystkich stojących w głębi szafki produktów. Rozmiar frontu nie ma znaczenia. W ofercie różne rozmiary i formy koszy – o kształcie koła, półkola lub ¾ koła. Fot. REJS
– Do naroży prostych – czyli takich, w których niewielki front otwiera jedynie część korpusu, najlepiej dobrać systemy wysuwne marki REJS. Sprawdzą się np. odpowiednio wyprofilowane półki Corner Optima, które bez problemu wysuniemy z szafki za pomocą dwufazowego, płynnego ruchu. Mocowany do drzwiczek Corner Front pozwoli całkowicie wysunąć z korpusu jeden z dwóch dwupoziomowych koszy, podczas gdy drugi przesuwa się z głębi szafki w kierunku frontu. W przypadku systemu Corner Comfort na zewnątrz szafki wysunąć można oba kosze. – mówi Damian Rybak, doradca ds. produktu firmy REJS.
Do naroży prostych: Corner Optima, to dwie wysuwane niezależnie od siebie półki zbudowane z wysokiej klasy płyty meblowej. Dzięki odpowiedniemu ich wyprofilowaniu, maksymalnie wypełniają wnętrze szafki. Zastosowanie niewysokich, drucianych relingów umożliwia przechowywanie większej liczby produktów, a jednocześnie zabezpiecza je przed upadkiem. Półki wysuwamy w dwóch sekwencjach, za pomocą płynnego, falistego ruchu. Mechanizm działa sprawnie nawet przy maksymalnym obciążeniu, które wynosi 15 kg na półkę. System dostępny jest w dwóch kolorach – uniwersalnej bieli lub modnym graficie. Fot. REJS
W szafkach rogowych diagonalnych najłatwiej jest zastosować półki obrotowe. To dwie ażurowe lub wykonane z płyty półki zamocowane na położonym centralnie drążku. Są one dostępne w kilku kształtach – pełnego koła, ¾ koła i półkola, dzięki czemu możemy je dopasować do rodzaju naroża.
– Innym rozwiązaniem jest wysuwno-obrotowy Corner Combo. System ten obejmuje dwie ażurowe półki, które można wysunąć z narożnika, a także cztery mniejsze półeczki zamocowane po jego bokach, do których możemy się dostać obracając mechanizm wewnątrz korpusu szafki. Takie rozwiązanie pozwala na optymalne wykorzystanie przestrzeni przechowywania. Podobnie jak półki obrotowe i Corner Combo dostępny jest w dwóch wersjach (¾ i D) dostosowanych do frontów łączonych i skośnych. – wyjaśnia Damian Rybak.