Jesienne i zimowe wieczory w domowym zaciszu? Tylko na czystej kanapie!

Gdy wieczory stają się coraz dłuższe, a za oknem deszcz i plucha coraz częściej zamiast wędrówek po mieście wybieramy kanapę, ciepły koc i film. Dla wielu z nas to właśnie taka forma relaksu po całym dniu wydaje się najlepszą z opcji. Kto nie lubi zatopić się w wygodnym siedzisku z ulubionym serialem i wypoczywać zajadając pyszne przekąski… Takie intensywne eksploatowanie naszej kanapy sprawi, że będzie ona wymagała czyszczenia częstszego niż dotychczas. Podpowiadamy, jak pozbyć się z jej powierzchni plam, resztek jedzenia czy sierści zwierząt, by utrzymać higienę i czystość oraz by zwiększyć przyjemność z wieczornego spędzania czasu w domowym zaciszu. 

Czyść jak profesjonalista

Na rynku dostępnych jest wiele tkanin obiciowych. Te najnowocześniejsze warianty pozwalają cieszyć się pięknym, czystym i nienaruszonym materiałem przez lata. Posiadają bowiem powłokę teflonową, która nie wchłania wody, dzięki czemu na powierzchni kanapy nie powstają plamy. Wszelkie zabrudzenia wystarczy wytrzeć wilgotną ściereczką. Nadal jednak większość kanap pokryta jest tkaninami, które łatwo przyjmują wszelkie zabrudzenia i których niezwykle trudno jest się pozbyć. Takim przypadkom należy poświęcić zdecydowanie więcej uwagi. Zanim sięgniemy po pomoc profesjonalnej firmy sprzątającej, specjalizującej się w czyszczeniu tapicerki, możemy spróbować pozbyć się nieestetycznych plam na własną rękę. Sposób czyszczenia powinniśmy dobrać do materiału, którym obita jest nasza sofa. Warto wziąć pod uwagę również zalecenia producenta w tej kwestii. Do usunięcia plam z bawełny świetnie sprawdzą się specjalnie stworzone do tego pianki. Zabrudzoną powierzchnię wystarczy spryskać pieniącym się roztworem, odczekać chwilę, a następnie czystą wilgotną ściereczką przetrzeć powierzchnię i wysuszyć. W przypadku takich materiałów jak aksamit czy welur procedura czyszczenia jest nieco bardziej skomplikowana i czasochłonna. Należy przygotować roztwór 2 łyżek amoniaku na 1 litr wody i wetrzeć go w tkaninę, a po upływie około godziny wyczesać materiał szczoteczką. W przypadku posklejanych włókien warto użyć np. suszarki do włosów, by przyspieszyć proces wysuszania. Należy pamiętać o tym, iż ściereczka, którą będziemy czyścić kanapę powinna być delikatnie wilgotna. Użycie zbyt dużej ilości wody może spowodować wniknięcie wilgoci do głębszych warstw mebli i powstanie trudnych do usunięcia odbarwień i plam, a nawet pojawienie się pleśni.

Odkurzaj szybko i dokładnie

Częste i regularne dbanie o czystość naszej kanapy pozwoli nam cieszyć się jej funkcjonalnością przez długie lata. Rozsypany popcorn, okruszki po ulubionych ciastkach, czy resztki chipsów po wieczornym seansie filmowym to obrazek, który zna na pewno większość z nas. Nawet tak niepozorne zabrudzenia, które pozostawimy bez dokładnego wyczyszczenia mogą spowodować pojawienie się na powierzchni materiału środowiska idealnego do rozwoju grzybów, pleśni i innych mikroorganizmów. Z rozwiązaniem tego problemu przychodzi firma Vorwerk (producent renomowanego urządzenia Thermomix®), która stworzyła cały system sprzątający Kobold VB100. To niezwykle lekki, innowacyjny i bezprzewodowy odkurzacz akumulatorowy, który posiada wiele przystawek przeznaczonych do czyszczenia różnych powierzchni. Do czyszczenia tapicerek i materacy idealnie sprawdzi się model przystawki Kobold MR100, który najpierw obluzowuje brud a następnie z imponującą mocą „wyciąga” go z tkaniny. Oprócz resztek jedzenia, urządzenie dokładnie usuwa również naskórek, pot, mikroorganizmy, a także odchody roztoczy, które wcierane są w materiał podczas codziennej eksploatacji. Aby wydłużyć żywotność mebli tapicerowanych zaleca się czyszczenie systemem Kobold ich powierzchni przynajmniej dwa razy do roku. A do 27 listopada br. zakup tego innowacyjnego urządzenia sprzątającego można rozłożyć na 10, 15 i 20 rat 0%!

Impregnuj, bo warto!

W nowoczesnych kanapach materiały obiciowe są już impregnowane na etapie produkcji. Nie oznacza to jednak, że takie zabezpieczenie jest dożywotnie dla mebla. Warstwa ochronna materiału wyciera się, odsłaniając materiał wrażliwy na zabrudzenia, wilgoć czy uszkodzenia. Przed przystąpieniem do impregnacji koniecznie odkurz sofę oraz pozbądź się z jej powierzchni wszelkich zabrudzeń i plam. Wybierz specjalny preparat impregnujący  przeznaczony do danej tkaniny obiciowej. Przeczytaj dokładnie instrukcję producenta i postępuj zgodnie z jej wskazówkami. Dzięki takiej pielęgnacji mebla ciemne i długie wieczory spędzone na wygodnej i schludnej kanapie będą jeszcze przyjemniejsze!

Źródło: Materiały prasowe Vorwerk Polska