Kolor roku w kuchennych szafkach – zobacz propozycje marki Peka

Eksperci Instytutu Pantone przyzwyczaili nas do tego, że co roku na podstawie analiz trendów panujących w świecie mody, wyposażenia wnętrz i w życiu społecznym, wybierają tzw. kolor roku i proponują ten odcień jako najbardziej aktualny i modny. Na rok 2021 Pantone wytypował dwa kolory: żółty – Illuminating Yellow i szary – Ultimate Gray. Ostatni raz taka sytuacja zdarzyła się w 2016 roku, jednak tym razem zestawienie jest dość symboliczne.

Skąd taki wybór i dlaczego został już uznany za symboliczny? Po pierwsze, Illuminating Yellow i Ultimate Gray to dwa niezależne, znacznie różniące się kolory, które wspierają i uzupełniają się nawzajem. Po drugie, wyrażają to, co dziś jest dla ogółu społeczeństwa najważniejsze. Szarość to siła, kolor żółty symbolizuje zaś optymizm. Dlaczego właśnie tak?

Siła i nadzieja

Leatrice Eiseman, dyrektorka wykonawcza Instytutu Kolorów Pantone wyjaśnia, że szary to kolor kamieni i skał, które są trwałym i stabilnym elementem naszego życia. Z kolei energetyzujący, świetlisty odcień żółtego (po angielsku, dosłownie „illuminating”) niesie ze sobą nadzieję i obietnicę, że czeka nas coś przyjemnego i słonecznego, ponieważ musimy czuć, że wszystko zmierza w dobrym kierunku. Ten wybór to oczywiście praca wielu badaczy Instytutu, ale nie sposób odżegnać się od jednoznacznych skojarzeń z pandemią, która dotknęła cały świat. Pantone daje nam zatem w kolorach roku 2021 siłę i nadzieję.

 

Szarość w kuchni

Jak można zastosować te kolory we wnętrzach, w mieszkaniu czy w kuchni? Tym razem jest to naprawdę bardzo proste! Szary to bardzo uniwersalny i niesłychanie popularny kolor, jeśli chodzi o wystrój wnętrz. W polskich mieszkaniach i domach często spotykamy szare kuchnie. Dzięki systemom marki Peka, kolor roku 2021 zagościć może nie tylko na frontach, ale także we wnętrzu kuchennych szafek i szuflad. Zdecydowana większość ergonomicznych systemów meblowych Peka jest bowiem projektowana w różnych odcieniach szarości. Skąd taka popularność tego koloru? Znajdziemy co najmniej kilka powodów, a jeden z najważniejszych jest taki, że szarość to kolor neutralny – pasuje do wszystkich innych barw i jest zawsze elegancki. Szary możemy zestawiać nie tylko z żółtym. Równie dobrze komponuje się z bielą – wciąż bardzo popularną w kuchennych wnętrzach, ale też z niebieskim – kolorem roku 2020, czy nawet z najbardziej ekstrawaganckim odcieniem fuksji. Kolor szary świetnie wypada też w połączeniu z naturalnym drewnem – materiałem, który wciąż nie traci popularności i wpisuje się w aktualne eko-trendy. Szarość przekonuje nawet tych, którzy na pierwszym miejscu stawiają funkcjonalność i względy praktyczne – ten kolor dość skutecznie ukrywa zabrudzenia i niedoskonałości.

 

Propozycje Peki na 2021 rok

Spośród systemów meblowych dostępnych w ofercie marki Peka, w najmodniejszym kolorze roku 2021 znajdziemy między innymi: lubianą przez wszystkich za funkcjonalność Dispensę, system Le Mans do zabudowy narożnika czy uniwersalne półki Extendo. Warto też zwrócić uwagę na kosze z linii Libell i ARENA Classic Silver oraz systemy podblatowe np. SNELLO i CookingAgent, które również są dostępne w odcieniach szarości. Także jeśli chodzi o wyposażenie szuflad Peka, oprócz bieli i antracytu, proponuje wkłady Classico czy Scoop w klasycznym szarym kolorze. Sprawdzone w wielu polskich kuchniach, nieocenione maty antypoślizgowe również najczęściej występują w tym najmodniejszym w 2021 roku odcieniu. Na koniec oczywiście kosze na śmieci. Wreszcie możemy docenić nie tylko ich funkcjonalność, ale także kolor!

Fot. mat. prasowe Peka