Opowieść o drewnie, czyli dekory naturalnie

Trendy wnętrzarskie potrafią zmieniać się jak w kalejdoskopie, jednak już od kilku sezonów widać jedną istotną tendencję – zwrot ku naturze. Pragniemy nawiązać bliski kontakt z przyrodą, a także wybieramy ekologiczne materiały wykończeniowe. W odpowiedzi na te potrzeby powstają również dekory odwzorowujące rysunek naturalnych materiałów, w tym przede wszystkim drewna. Doskonały przykład stanowią dwie propozycje Pfleiderer: Dąb Artisan oraz Dąb Lorenzo.

Nawiązania do świata przyrody odgrywają ważną rolę w kreowaniu klimatu. Dzięki nim wystrój staje się bardziej przytulny, kojący, harmonijny. Jeśli pomyślimy o naturalnych materiałach, to najczęściej pierwszym skojarzeniem będzie drewno – od wieków wykorzystywane we wnętrzach pod różnymi postaciami. Jednym z najpopularniejszych gatunków jest dębina dobrze znana ze swojej długowieczności.

Dlaczego drewno dębowe?

Słynie ze swojej solidności oraz pięknego rysunku – tak można zacząć opowieść o drewnie dębowym. To jeden z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych w meblarstwie i do wykańczania wnętrz, i to od wieków. Zjawiskowo się starzeje, a drobne ślady zużycia oraz upływu czasu tylko dodają mu jeszcze więcej uroku. Do tego dochodzi jeszcze różnorodność dębiny zależnie od konkretnego gatunku. Mamy więc do wyboru bogactwo wzorów, odcieni oraz rysunków słojów. Dekory dębowe fantastycznie odnajdują się w różnych konwencjach stylistycznych – od skandynawskiej przez industrialną, nowoczesną, klasyczną aż po rustykalną. Wszędzie, gdzie się pojawiają, dodają wnętrzom przytulności, a także wprowadzają mocny naturalny akcent – współcześnie bardzo pożądany. W ofercie Pfleiderer znajdują się zróżnicowane dekory dębowe, a tym razem przyglądamy się dwóm: Dąb Artisan (Artisan Oak, R20315) oraz Dąb Lorenzo (R20256), które stanowią mocny punkt kolekcji Trendbook 2020. Więcej informacji o innych dostępnych dekorach można znaleźć na stronie: https://trendbookpfleiderer.com/.

Ciepło i przytulnie

Dekor Dąb Artisan wyróżnia się ciepłą, słoneczną barwą. Malowniczo odwzorowuje charakter drewna dębowego dzięki wyrazistym rysunkom, a także mocno zaznaczonym kwiatom. W dekorze zwracają uwagę zaciemnione miejsca po sękach, które dodają mu autentyczności. Dostępny jest na blatach roboczych oraz płytach laminowanych, dlatego w mieszkaniu może się pojawić we wszystkich pomieszczeniach. Z jego walorów warto też skorzystać, decydując się na ultracienkie blaty Duropal Compact, które świetnie odnajdują się w nowoczesnych przestrzeniach i mają zaledwie 12 mm grubości.

A z jakimi innymi dekorami warto zestawiać Dąb Artisan? Tu możliwości jest bardzo dużo. W duecie z chłodnym kolorem dekoru Dąb Srebrny (R20320) stworzy lekko kontrastową kompozycję, która ciekawie ożywi wnętrze. Świetnie wypada również w połączeniu z powierzchniami jednokolorowymi. Zestawiony z Miętą (U19006) doskonale zaprezentuje się we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim, a z Labradorem (U19008), czyli modną ciemną zielenią, przyjmie szykowne oblicze. We wnętrzach industrialnych i nowoczesnych można zaś śmiało zestawiać ciepły odcień Dębu Artisan z surowym rysunkiem betonu (Bellato Szary, F76044) oraz antracytową szarością (Fresko Antracyt, S60031).

Rześko i elegancko

W porównaniu z wyżej opisanym dekorem Dąb Lorenzo charakteryzuje się chłodniejszą barwą oraz delikatniejszym rysunkiem drewna, z subtelnie zaznaczonymi sękami i rysami. Stanowi więc świetną, świeżą alternatywę dla miodowych odcieni drewna. Dzięki szarobeżowym tonom doskonale wypada zarówno w nowoczesnych, industrialnych, jak i bardziej rustykalnych zestawieniach. W każdym otoczeniu zapewnia solidną dozę naturalnej przytulności. Podobnie jak Dąb Artistan dostępny jest w szerokiej gamie produktów – na płytach laminowanych, blatach roboczych oraz blatach Duropal Compact.

Domieszka szarości jest dobrym kluczem w przypadku łączenia Dębu Lorenzo z innymi dekorami. W aranżacjach industrialnych doskonałym towarzystwem dla niego będzie Stal Hartowana (F76006). Naturalny urok drewna ciekawie łagodzi surowość metalu. Dąb Lorenzo równie atrakcyjnie wypada w zestawieniu z ciemnym betonem (Smooth Concrete Brow, S60012), tworząc duet kontrastowy, lecz wciąż pełen harmonii. Miłośnicy bardziej wyrazistych kompozycji mogą również go połączyć z wzorem sklejki łuszczonej, czyli dekorem Willow Biały (R55072). Jasne i ciemne tony, a także zróżnicowane drewniane wzory są godne polecenia do kreatywnie zaaranżowanych wnętrz nowoczesnych i industrialnych. A może drewno i szara kratka perfekcyjnie imitująca tkaninę (Caroline, F79016)? To kolejny pomysł na wzbogacenie wystroju o nietuzinkowe połączenie. Z kolei jeśli chłodny urok dębiny chcemy przełamać cieplejszym akcentem, warto zestawić Dąb Lorenzo z pastelowym brązem jednobarwnego dekoru Puder (U16037).

O Pfleiderer:

Pfleiderer jest dostawcą rozwiązań w oparciu o materiały drewnopochodne dla przemysłu meblarskiego, branży budowlanej i wykończenia wnętrz. Firma oferuje kompleksową obsługę firm meblowych, zakładów stolarskich, architektów i projektantów oraz firm branży budowlanej. Na polskim rynku produkty firmy są dostępne m.in. w sieci Pfleiderer Partner, w skład której wchodzi ponad 80 punktów handlowych, w wybranych sieciach DIY czy w punktach dystrybucji materiałów budowlanych. W ofercie firmy znajduje się szeroka gama produktów zgodnych z najnowszymi trendami w zakresie projektowania, budowy, wykończenia i wyposażenia zarówno obiektów prywatnych,  jak i obiektów użyteczności publicznej.

Pfleiderer jest spółką nadrzędną dla marek Duropal i Thermopal.