Śródziemnomorski klimat na premierze nowej kolekcji Silestone Sunlit Days

23 czerwca w Tajemniczym Ogrodzie Wilanów odbyła się premiera najnowszej kolekcji Cosentino – Silestone Sunlit Days. Nowe propozycje z rodziny wielkoformatowych powierzchni Silestone, wyprodukowane w technologii HybriQ+, zaskoczyły zebranych wyjątkową technologią produkcji, która wyznacza zupełnie nowy kierunek nie tylko w projektowaniu, ale także w kwestii dbałości o środowisko i jego zasoby. Zaproszeni goście   docenili subtelne odcienie Faro White i Cincel Grey, zaś poszukujący bardziej intensywnych odcieni zachwycali się przywołującymi na myśl klimat śródziemnomorski kolorami Arcilla Red, Cala Blue i Posidonia Green.

Premiera najnowszej kolekcji Cosentino, która odbyła się w warszawskiej restauracji Tajemniczy Ogród Wilanów, zgromadziła wielu przedstawicieli mediów, renomowanych biur architektonicznych i producentów mebli, pracujących z produktami Cosentino od lat. Gości powitała Anna Dec, po czym głos zabrali Miguel Sierra i Łukasz Warzybok, Dyrektorzy Generalni polskich Centrów Cosentino, zlokalizowanych w Warszawie i Katowicach.  Gospodarze wieczoru opowiedzieli przybyłym o kulisach powstawania Sunlit Days, kolekcji pozostającej wzorniczo jak najbliżej natury, będącej jednocześnie bardzo zaawansowaną technologicznie. Zaprezentowane podczas spotkania premierowe, pełne życia odcienie Arcilla Red, Cala Blue, Cincel Grey, Posidonia Green i Faro White zostały zainspirowane prawdziwymi historiami mieszkańców różnych regionów Hiszpanii, ich wartościami i sposobem życia.

Zrównoważony rozwój w architekturze: trend, konieczność czy odpowiedzialność

Po prezentacji kolekcji rozpoczął się panel dyskusyjny „Zrównoważony rozwój w architekturze: trend, konieczność czy odpowiedzialność” z udziałem znakomitych gości: Ewy Trzcionki (wykładowczyni SWPS/SOF, ekoetyczki i doradczyni biznesowej), Anety Konowrockiej (Cosentino), Michała Bachowskiego (Noizz) oraz prof. Jana Sikory (Sikora Wnętrza). Zaproszeni goście dyskutowali m.in. o globalnych trendach i zastanawiali się czym jest zrównoważona architektura oraz na czym polega współczesne projektowanie proekologiczne. Rozmawiali również o możliwych rozwiązaniach, które mogą wdrażać producenci, a także ideach i procesach, które doprowadziły Cosentino do obecnej pozycji firmy odpowiedzialnej środowiskowo i społecznie. Nie zabrakło też wzmianki o przełomowej roli kolekcji Sunlit Days i technologii HybriQ+ w zrównoważonej produkcji marki SIlestone. „Jeśli zaczniemy myśleć trzema imperatywami – redukcja, myślenie o cyrkulacji i trwałość – wtedy mamy szansę, by produkt służył wielu pokoleniom. Mostem do tego jest edukacja”– mówiła Ewa Trzcionka.

Recyklingowa instalacja Jana Musiałowskiego

Dzięki wsparciu Galerii ToTuArt, w trakcie spotkania na oczach gości powstała instalacja artystyczna rzeźbiarza Jana Musiałowskiego. Rzeźba ta jest wyjątkowa nie tylko ze względu na okoliczności i talent młodego artysty. Jest ona także w pełni zgodna z ideą nowej kolekcji Sunlit Days, która w swym składzie zawiera co najmniej 20% surowców pochodzących z recyklingu. Jan Musiałowski stworzył swe dzieło wykorzystując próbki tych kolorów Silestone, które zostały wycofane z produkcji, nadając im tym samym zupełnie nowe życie. „Rzeźba tworzona podczas premiery nowej kolekcji Cosentino miała przedstawiać rodzaj aury emocjonalnej. Przygotowana wcześniej gipsowa forma stała się szkicem do pokrycia struktury mozaiką z Silestone. Materiał ten zainspirował mnie swym niezwykłym kolorem i fakturą” – mówił o swoim dziele rzeźbiarz Jan Musiałowski. Dzięki współpracy Cosentino z Galerią ToTuart praca artysty zostanie wystawiona na aukcję, a cały dochód z jej sprzedaży zasili konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Z ramienia Galerii ToTuart o instalacji i jej dalszych losach opowiedzieli właściciel galerii Marek Duchnowski i jej dyrektorka Agnieszka Budzyńska.

Zainspirowane życiem i szacunkiem do natury

Hybrydowa powierzchnia mineralna Silestone Sunlit Days jest całkowicie neutralna węglowo, ponieważ podczas całego cyklu życia kolekcji Cosentino zobowiązało się równoważyć  generowaną emisję CO². Firma osiągnęła to poprzez zrównoważoną produkcję, połączoną z zaangażowaniem w szereg dobrowolnych projektów akredytowanych przez ONZ, które kompensują emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Obejmują one programy zalesiania terenu, a także program partnerski na rzecz ochrony dna morskiego.

Więcej na: www.Cosentino.com