Surowe materiały w aranżacji wnętrz. Odkryj zrównoważony design

Zrównoważony design potrzebuje innowacyjnych, bezpiecznych dla środowiska materiałów, które są biodegradowalne i nadają się do re- i upcyklingu. Jakie materiały stosować we wnętrzach, aby urządzić je z poszanowaniem dla środowiska naturalnego, ale też w zgodzie z trendami? Podpowiadamy…

Projektanci coraz chętniej eksperymentują i uważniej przyglądają się materiałom odrzuconym i nieoczywistym. Wykorzystują rośliny, grzyby, bakterie i odpady przemysłowe, po to, aby móc kiedyś zastąpić plastik, drewno, metal i nie tylko. Aby wyeliminować materiały szkodliwe dla środowiska lub zastąpić naturalne, których gatunki są zagrożone wyginięciem. To z kolei rodzi nową, nieco surową estetykę, za sprawą której wnętrza zyskują niespotykany dotąd charakter. Jednak czy w aranżacji wnętrz filozofia zero waste ma naprawdę zastosowanie?

Nie wyrzucaj – wykorzystaj 

Zero waste to w dzisiejszych czasach nie tylko chwytliwe hasło, lecz styl życia, w którym człowiek stara się nie zanieczyszczać środowiska. Troszczyć się o naszą planetę możemy na wiele sposobów. Poprzez zmianę codziennych, drobnych nawyków, np. żywieniowych lub wybierając dojazd do pracy lub szkoły rowerem, zamiast autem. Równie ważne jest dokonywanie świadomych wyborów w procesie zakupowym – a więc wybór materiałów, które powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego, ale też takich które posłużą nam przez wiele lat lub będziemy mogli je przetworzyć, na nowo wykorzystać.  Bo zero waste to przede wszystkim naśladowanie naturalnych cykli, w których wszystkie odrzucane materiały mogą stać się zasobami. Pfleiderer również korzysta z zasobów do produkcji płyt wiórowych i laminowanych, a są nimi odpady z wielu gałęzi przemysłu (trociny, wióry, zrzynki tartaczne), drewno porozbiórkowe, wycofane z użytku palety, popsute meble z drewna i materiałów drewnopochodnych. Dzięki wykorzystaniu tych cennych zasobów, zapobiega ich trafieniu na wysypiska śmieci i marnotrawieniu cennego surowca jakim jest drewno. 

Surowa płyta wiórowa w salonie?

Istnieje wiele alternatyw dla litego drewna, a jedną z nich jest właśnie płyta wiórowa. To materiał, który możemy wykorzystywać na wiele sposobów, i chociaż najczęściej używa się jej w produkcji mebli tapicerowanych lub jako materiał izolacyjny w pomieszczeniach suchych, to w aranżacji wnętrza również sprawdzi się doskonale. Wszystko przez jej surową naturę. Powierzchnia surowej płyty wiórowej, choć gładka, na pierwszy rzut oka wydaje się szorstka i porowata, wióry zmielone wewnątrz płyty są doskonale widoczne, przez co materiał ten ma przemysłowy, fabryczny charakter. Idealnie nadaje się więc do zastosowania we wnętrzach w stylu industrialnym. Ogromną zaletą płyt wiórowych jest również to, że są znacznie lżejsze niż lite drewno, a wysoka jakość płyt pozwala na jej łatwe obrabianie. Z łatwością pozwalają na precyzyjne cięcie i wydobywanie z płyty różnych kształtów, jak również montaż różnego rodzaju materiałów dekoracyjnych. A co najważniejsze płyty wiórowe Pfleiderer są wytwarzane z poszanowaniem środowiska naturalnego, zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Powstają z wiórów drzewnych, produktów ubocznych powstających podczas obróbki drewna. Samo drewno również pozyskane jest w sposób odpowiedzialny, co potwierdzone jest wieloma ważnymi certyfikat tj. PEFCTM lub FSC®. 

Wielki powrót lastryko

Chociaż lastryko ma długą, sięgająca starożytności historię, niektórym ten trwały i łatwy w czyszczeniu materiał wykończeniowy kojarzy się wyłącznie z PRL-owskimi wnętrzami budynków użyteczności publicznej. Lastryko, zwane też terazzo, to sztuczny kamień, który wykonywany jest z odpadów twardego kamienia (np. marmuru, bazaltu lub innej skały) oraz białego cementu. Obecnie wzrost świadomości ekologicznej oraz moda na wzornictwo z połowy XX wieku powodują powrót lastryko do naszych wnętrz, a także popularność inspirowanych jego strukturą wzorów. Coraz częściej terrazzo wykorzystuje się do produkcji mebli, zwłaszcza blatów stołów i stolików, a nawet robi się z niego dodatki, jak wazony, świeczniki, naczynia dekoracyjne, zegary, podstawy lamp. W kolekcji Mood Stories firmy Pfleiderer nie mogło zabraknąć tych charyzmatycznych wzorów. Terazzo Beige (S68052) to dekor w ciepłym odcieniu szarości z mnóstwem kolorowych kamyczków. W połączeniu z jasnym lub ciemnym drewnem, nada wnętrzu elegancki i lekkości. Równie ciekawy jest Terazzo Nero (S68029), którego znakiem rozpoznawczym jest wyrazisty, antracytowy kolor. Prezentuje on ciemny, monochromatyczny kamień z detalami w srebrzystym odcieniu, o ponadczasowym charakterze.  Wnętrzom doda elegancji i klasy i z łatwością dopasuje się do każdej aranżacji. Oba dekory są szczególnie polecane na blaty i ścianki przyblatowe. Dostępny jest również w kolorze brązu – Terrazzo Bronze (F76146).

Ekologia, ale i jakość

Tak naprawdę ekologia oraz jakość są ze sobą ściśle powiązane, ponieważ dobrej jakości produktów nie będziemy potrzebowali szybko wymieniać, starczą nam na lata. W tym aspekcie szczególnie ważny jest wybór ponadczasowych wzorów, które z łatwością dopasowują się do szybko zmieniających się trendów. Kolekcja Mood Stories oferuje nam bogactwo pięknych dekorów, a jej bazą jest doskonałej jakości płyta drewnopochodna – łatwa w obróbce i zapewniająca precyzyjne cięcie. Warto wspomnieć, że kolekcja Mood Stories została doceniona wieloma prestiżowymi nagrodami, zarówno międzynarodowymi tj. ICONIC Awards, German Design Award, IDA Awards, jak i polskimi tj. Diament Meblarstwa. Znalazła się także w finale konkursu Dobry Wzór. 

O Pfleiderer:

Pfleiderer jest dostawcą rozwiązań w oparciu o materiały drewnopochodne dla przemysłu meblarskiego, branży budowlanej                                 i wykończenia wnętrz. Firma oferuje kompleksową obsługę firm meblowych, zakładów stolarskich, architektów i projektantów oraz firm branży budowlanej. Na polskim rynku produkty firmy są dostępne m.in. w sieci Pfleiderer Partner, w skład której wchodzi ponad 80 punktów handlowych, w wybranych sieciach DIY czy w punktach dystrybucji materiałów budowlanych. W ofercie firmy znajduje się szeroka gama produktów zgodnych z najnowszymi trendami w zakresie projektowania, budowy, wykończenia i wyposażenia zarówno obiektów prywatnych, jak i obiektów użyteczności publicznej.

Pfleiderer jest spółką nadrzędną dla marek Duropal i Thermopal.