Światła, kamera, kuchnia!

Neolith® wybrany do wykonania blatów roboczych w domowej kuchni słynnego brytyjskiego szefa kuchni, Richa Harrisa

Rich Harris jest dobrze znany na brytyjskiej scenie gastronomicznej. Szef kuchni, gwiazda kanału BBC Food, dostarcza przepisy i nagrywa pokazy kulinarne dla wiodącego sprzedawcy detalicznego żywności, firmy Waitrose. Wydał również wiele bijących rekordy popularności książek kucharskich, w tym: „Fire & Smoke” i „Root & Leaf”.

Podczas planowania remontu swojej domowej kuchni zwrócił się do wiodącego projektanta i wykonawcy luksusowych kuchni, Hinged UK, po tym, jak zachwyciło go jedno z poprzednich przedsięwzięć firmy. Szef kuchni wydał szczegółowe wytyczne: potrzebował stworzenia miejsca spełniającego rolę przestrzeni roboczej do prezentacji programów i pokazów, a zarazem będącego przyjaznym, rodzinnym zakątkiem umożliwiającym spożywanie posiłków, rozrywkę oraz relaks. Przede wszystkim aranżacja nie mogła przesłaniać praktycznych aspektów kuchni.

Neolith Estatuario Silk 12mm

Z estetycznego punktu widzenia Rich pragnął osiągnąć równowagę między indywidualizmem a neutralnością. Konieczne było nadanie pomieszczeniu oryginalnego charakteru, dbając jednocześnie, aby nie wyglądało ono na zbyt przeładowane, ponieważ jego rolą było również zapewnienie odpowiedniego tła dla nagrywanych programów.

Układ pomieszczenia również musiał uwzględniać nagrywanie programów Richa, dlatego zadaniem Hinged było zaprojektowanie kuchni specjalnie tak, aby cały zespół filmowców mógł prowadzić nagrania, a szef kuchni dysponował wystarczającą przestrzenią do pracy. W związku z tym zespół zaprojektował wyspę kuchenną jako architektoniczną kotwicę pomieszczenia, zapewniającą wizualny punkt centralny, a jednocześnie praktyczny element, wokół którego można by realizować nagrania.

Równie istotne jak ogólny wygląd było zastosowanie wytrzymałego, trwałego materiału w całej przestrzeni, zwłaszcza do powierzchni roboczych używanych nieustannie, każdego dnia.

Neolith Estatuario Silk 12mm

Mając już doświadczenie w pracy z powierzchniami Neolith® w ramach poprzednich projektów, pracownia Hinged pragnęła zastosować ten materiał ponownie w kuchni Richa, uznając, że idealnie spełnia on wymogi postawione przez klienta.

Jak wyjaśnia Dean Martin, dyrektor firmy Hinged, „Neolith to produkt, który wykorzystuję już od siedmiu czy ośmiu lat. Naprawdę nie znajduję słów, aby opisać jego doskonałe właściwości, zwłaszcza w przypadku użycia do takich przedsięwzięć, jak kuchnia Richa. Główną wadą większości blatów roboczych jest niska odporność na oddziaływanie temperatury. Na rynku wyposażenia mieszkalnego nie istnieje wiele opcji charakteryzujących się wytrzymałością na ekstremalne ciepło. Wysoki stopień tolerancji Neolith sprawia, że materiał ten wyróżnia się na tle innych i doskonale nadaje się dla profesjonalnego szefa kuchni w domowych warunkach.”

Blaty i wyspa zostały wykonane z Neolith® Estatuario Silk o grubości 12 mm. Wykonawca, firma Duke Stone, musiał dołożyć starań, aby zręcznie poradzić sobie z wysokim poziomem szczegółowości w celu stworzenia płynnego połączenia między górną powierzchnią i bokami wyspy, tworząc w ten sposób wodospadowy efekt. Firma musiała również precyzyjnie pociąć płyty, aby zabudować urządzenia kuchenne Kitchenaid, w tym najnowocześniejszą kuchenkę gazową i podwieszany zlew, a także wykonać rzeźbione otwory odpływowe w powierzchni z Kamienia Spiekanego.

Neolith Estatuario Silk 12mm

„Estatuario to ogromnie popularny model w Wielkiej Brytanii, który szczególnie fantastycznie prezentuje się w matowym wykończeniu Silk. Nadaje imponujący, naturalny wygląd i doskonale równoważy pozostałe meble w pomieszczeniu.” – kontynuuje Martin.

Aby zapewnić efekt wizualnego zestawienia, pracownia Hinged wybrała szafki o wyrazistej niebieskiej barwie, dostarczając element kontrastu prostocie tonacji blatów Estatuario, śnieżnobiałym ścianom i nielakierowanym, drewnianym podłogom.

Otwarta przestrzeń i wiele naturalnego światła przedostającego się do pomieszczenia z częściowo szklanego dachu i licznych świetlików – kuchnia Richa od razu emanuje przyjazną, zrelaksowaną atmosferą przy jednoczesnym zachowaniu profesjonalnego charakteru i gotowości do pracy.

„To po prostu niesamowite. Od samego początku całe przedsięwzięcie miało nienaganny przebieg. Wyjątkowa praca zespołu Hinged, od projektu po realizację, nie miała sobie równych. Teraz możemy cieszyć się elegancką i pięknie zaprojektowaną kuchnią bez uszczerbku dla funkcjonalności i codziennej praktyczności. Jesteście wspaniali.” – mówi Rich Harris, opisując swoją wielofunkcyjną kuchnię.

Aby dowiedzieć się więcej o gamie kolorów, wzorów, wykończeń i dostępnych grubości Neolith®, kliknij tutaj.