To je widzimy jako pierwsze i to one nadają ton całej zabudowie meblowej, a nawet całemu pomieszczeniu. O czym mowa? O frontach meblowych. Zobacz jakie są plusy i minusy frontów wykonanych z różnych materiałów. Jakie kolory, wzory i faktury są obecnie najmodniejsze i które będą pasować do wnętrz Twojego domu.
Fronty meblowe to kluczowy element aranżacji każdej kuchni, łazienki czy mebli pokojowych. Ich wybór wpływa nie tylko na estetykę wnętrza, ale również na funkcjonalność i trwałość zabudowy. To dlatego, przed podjęciem decyzji o zakupie frontów z konkretnego materiału, warto poznać najpierw jego specyfikę i możliwości, jakie oferuje.
Jakie fronty mamy do wyboru?
– Aktualna oferta frontów meblowych jest bardzo szeroka i daje naprawdę duże możliwości aranżacyjne i funkcjonalne. Marka Dekores proponuje m.in. fronty akrylowe, lakierowane, drewniane i fornirowane. Można je obejrzeć w jednym z 24 punktów handlowych, a także na stronie www.dekores.eu – wyjaśnia Agnieszka Sobocińska, Dyrektor Marketingu firmy REJS, do której należy brand Dekores. Czym różnią się fronty z poszczególnych materiałów?
Fronty akrylowe
Wykonane z płyty MDF pokrytej warstwą akrylu fronty akrylowe to jeden z najchętniej wybieranych wariantów. Zaawansowana technologia ich produkcji (łączenie obrzeży z płytą klejami poliuretanowymi PUR) zapewnia doskonałą odporność na działanie wody i wilgoci. To między innymi dlatego są wykorzystywane przede wszystkim w kuchniach i łazienkach.
Dodatkowo fronty takie łatwo utrzymać w czystości. Tym bardziej że zastosowana powłoka anti-fingerprint zabezpiecza je przed śladami palców na wybranych, matowych dekorach. W ofercie Dekores dostępne są fronty akrylowe marki Stylfront proponowane w szerokiej palecie kolorystycznej w wykończeniu półmatowym i na wysoki połysk.
Fronty Supramat
Ciekawą alternatywą dla frontów akrylowych są dwustronne płyty AGT Supramat, które wyróżniają się przede wszystkim ultra matową, niezwykle modną obecnie powłoką. Dzięki pokryciu gęstą folią PVC austriackiej firmy SENOSAN są odporne na zarysowania i odciski palców. Termicznie odnawialna powłoka zapewnia nie tylko łatwość czyszczenia, ale i obróbki. Oferta obejmuje 20 dekorów w ciekawych odcieniach. Do każdego wzoru dopasowane jest obrzeże.
Zwolennikom wykończenia w wysokim połysku, z pewnością spodobają się jednostronne płyty AGT Panel – biała i czarna. Materiał ten jest odporny na promieniowanie UV, pękanie czy zginanie, a dodatkowo jest łatwy w obróbce. Płyty AGT dostępne są w arkuszach o wymiarach 2800x1220x18 mm lub jako gotowe formatki.
Fronty lakierowane
Dużą popularnością cieszą się również fronty lakierowane – gładkie i frezowane. Materiał ten jest łatwy do utrzymania w czystości, odporny na wysoką i niską temperaturę, a także promieniowanie UV, co gwarantuje długotrwałą intensywność kolorów. Dodatkowo fronty te nie wymagają obrzeża, czyli jednego z najbardziej newralgicznych i trudnych do zabezpieczenia przed działaniem wilgoci miejsc.
W ofercie Dekores dostępne są fronty lakierowane marki Stylfront. Proponowane są w niezwykle szerokiej gamie kolorów malowanych według wzorników: ICA, RAL, Renner i NCS.
Fronty fornirowane
Fronty wykonane z naturalnego drewna – litego lub klejonego, a także surowych płyt MDF pokrytych fornirem naturalnym lub modyfikowanym, to propozycja przede wszystkim dla miłośników klasycznego wzornictwa i bliskości z przyrodą. Są bardzo trwałe i eleganckie, ale wymagają zabezpieczenia przed działaniem wody i wysokiej temperatury. Dodatkowo warto pamiętać, że pod wpływem światła, z czasem mogą delikatnie zmienić odcień. Ta cecha przez niektórych nazywana wadą, przez innych uznawana jest za zaletę i dowód naturalności.
Dostępne w ramach oferty marki Stylfront fronty drewniane produkowane są z dębu, olchy, brzozy, jesionu, czereśni lub sosny. Każdy z gatunków to inna specyfika niepowtarzalnego usłojenia. Z kolei fronty fornirowane to aż 120 rodzajów wzorów i kolorów.
Jakie fronty do jakiego wnętrza?
Do wnętrz klasycznych polecane są fronty drewniane lub fornirowane, z bardziej lub mniej dekoracyjnymi frezowaniami i stylizowanymi uchwytami. Do wnętrz nowoczesnych: fronty gładkie – lakierowane na wysoki połysk, akrylowe, a także szklane w aluminiowych profilach.
Jeśli zależy nam na uzyskaniu jak najbardziej naturalnego, a nawet rustykalnego efektu warto sięgnąć po naturalne drewno i postawić na jego surowe wykończenia. W styl eko dobrze wpiszą się fronty z materiałów odnawialnych, bambusa, a także z drewna z odzysku.
Styl minimalistyczny podkreślą fronty bez uchwytów, proste linie, matowe lub błyszczące wykończenia, zaś styl glamour: fronty szklane, a także lakierowane na wysoki połysk i ozdobione złotymi i srebrnymi, mieniącymi się elementami.
Styl skandynawski to fronty białe, w odcieniach złamanej biel, jasnej szarości lub kremu. Uzupełniają je akcenty drewniane np. bielone drewniane blaty lub rattanowe akcesoria. W styl industrialny najłatwiej wkomponować fronty szklane w aluminiowych ramkach, a także utrzymane w odcieniu i fakturze betonu.
Wybór frontów meblowych to decyzja, która wpłynie na estetykę i funkcjonalność całego wnętrza. Warto zatem dokładnie przemyśleć potrzeby, budżet oraz efekt, który chcemy uzyskać. Niezależnie od wyboru, fronty powinny być trwałe i łatwe w utrzymaniu, aby cieszyć oko przez długie lata.
www.dekores.eu/kontakt www.rejs.eu www.e-rejs.eu
Views: 14