Biżuteria dla mebli. Jak dobrać odpowiednie uchwyty do stylu Twojej kuchni?

Przysłowiowa kropka nad ”i”, która wyróżni twoją kuchnię albo wręcz nada jej spójnego charakteru. Klasyczny uchwyt, gałka a może listwa uchwytowa – który element wybrać, by był nie tylko funkcjonalny i bezpieczny, ale także modny i dobrze dopasowany do stylu naszej kuchni?


Skandynawski minimalizm w naszych kuchniach nadal ma się świetnie – jasne, proste meble, z nierzucającymi się w oczy dodatkami zawładnęły umysłami i kuchniami Polaków. Trendy jednak ewoluują i dotychczasowa moda na Skandynawię zaczyna iść w kierunku lekkiego połysku, a nawet odważnego koloru. Forma jednak zostaje ta sama – ma być prosto, ale z delikatnym „twistem”. Jak zatem „podkręcić” dotychczasową kuchnię lub nadać charakteru nowej?

 

Fokus na detale

Gdy forma jest prosta, każdy nawet najmniejszy detal ma znaczenie. Największą popularnością w naszych kuchniach niezmiennie cieszą się gładkie fronty szafek, które różnią się od siebie strukturą – zazwyczaj wybieramy albo te w macie, albo z połyskiem. Nowym trendem jest kolor, który przełamuje dobrze nam znane i lubiane kuchenne biele, szarości czy czernie. Granat, szmaragd, musztarda czy bordo coraz odważniej wkraczają do naszych kuchni – najczęściej w postaci jednego mocnego elementu, np. dolnych frontów szafek, które kontrastują z jasną i spokojną górą, płytek ułożonych na ścianie pomiędzy szafkami czy dekoracyjnych uchwytów. Uchwyty to również prosty sposób na „odświeżenie” swojej dotychczasowej kuchni. Ten mały detal potrafi zupełnie zmienić charakter wnętrza. Michał Kichler, manager ds. doradztwa technicznego i szkoleń Häfele, zauważa że trend minimalistycznych kuchni z frezowanymi uchwytami czy listwowymi nadal ma się w Polsce świetnie, jednak zauważalny jest wyraźny zwrot klientów w stronę klasycznych uchwytów. – Uchwyty obecnie w nowoczesnej kuchni są ważnym elementem ozdobnym. Klienci wybierają te uchwyty, które podkreślają styl i klimat całego wnętrza, dlatego nowe kolekcje uchwytów i gałek wprost nawiązują do modnych obecnie naturalnych materiałów, czy ciemnych kolorów – mówi Michał Kichler i wymienia dwa trendy, które obecnie są najbardziej pożądane przez klientów: bezpieczny, zawsze modny czarny matowy i złoto w różnych wariantach – od klasycznego, poprzez polerowane, szczotkowane aż po starzone złoto. Coraz częściej uwagę klientów przyciągają uchwyty z stylizowane na efekt surowego kutego żelaza czy uchwyty kuchenne. Producenci kuszą różnorodnością form, jak więc się w tym wszystkim nie zagubić i wybrać ten styl, który będzie komponował się z naszymi meblami? – Ważne jest, aby dopasować fakturę uchwytu do innych nawiązujących elementów w pomieszczeniu czy domu, tak by stworzyć harmonijną i spójną całość – podpowiada Michał Kichler. Trendy i zainteresowanie klientów mówią jedno – królują geometryczne i proste formy uchwytów. – Uchwyty są również delikatniejsze, mają ozdabiać, a nie dominować charakter mebla. Dobrze dobrany uchwyt pozwala w elegancki sposób przełamać surowość mebli, jednocześnie scalając całość wizualnie – zaznacza Michał Kichler. Popularnym zabiegiem, który stosuje się przy projektowaniu wnętrz, jest użycie jednego rodzaju uchwytu w całym domu, ale w różnych wariantach, np. chrom w salonie, czerń w kuchni, czy złoto w sypialni. Producenci wiedzą o tym i uwzględniają ten trend w swoich kolekcjach, projektując kilka, a nawet kilkanaście wersji jednego uchwytu.

Estetyka w parze z funkcjonalnością

Uchwyt jako modny dodatek to jedno. Nie można jednak zapominać o jego głównej funkcji – ma ułatwiać nam funkcjonowanie w kuchni. Kierując się budżetem, warto zwrócić uwagę na uchwyty z aluminium czy znalu (stopu cynku i aluminium) – nie nadszarpną one naszych finansów, a wśród bogatej oferty produktowej na pewno znajdziemy idealny uchwyt do kuchni. Jeżeli zależy nam na trwałym materiale i uchwytach, które będą zdobiły kuchnie przez lata – warto wybrać materiały tj. mosiądz, stali nierdzewna czy brąz. – Uchwyt i gałka pozwala nam na pewny chwyt, który jest tak ważny przy większych frontach, jak np. do wysokiego cargo, czy słupka z szufladami wewnętrznymi. Dodatkowo w przypadku frontów zamocowanych na zawiasach wiemy, w którym miejscu go otworzyć – mówi Michał Kichler. Stając przed wyborem uchwytów do kuchni warto wziąć pod uwagę jeszcze jeden bardzo ważny i funkcjonalny aspekt – sprzątanie. Im prostszy jest uchwyt, tym łatwiej go będzie czyścić.

www.hafele.pl