Idealne uzupełnienie mebla – czyli jak wybrać dodatki?

Aranżację wnętrza tworzą nie tylko rzeczy duże: okładziny ścian, meble i podłogi. Równie istotne znaczenie mają elementy niewielkie, a jednak niezbędne: oświetlenie, dekoracje i pozornie błahe dodatki funkcjonalne, jak: wieszaki i uchwyty meblowe. Jak dobrać je do charakteru i stylu konkretnych pomieszczeń? Zobaczcie jak detal może zmienić całość.

Nawet najlepiej zaprojektowana i wykonana zabudowa meblowa okaże się bezużyteczna, jeśli zabraknie w niej elementów funkcjonalnych. Wyobraźmy sobie kuchnię, kredens albo komodę, których frontów nie sposób wygodnie otworzyć. Przedpokój, w którym nie ma ani jednego wieszaka na kurtkę. Albo wykonaną z pięknego drewna witrynę czy szafę, którą szpecą źle dobrane uchwyty utrzymane w stylu jakby z innej bajki. Koszmar.

Dopiero w takiej sytuacji można sobie uświadomić, jak wielkie znaczenie użytkowe i estetyczne mają dodatki i akcesoria meblowe. Tylko jak je dobrać do konkretnych wnętrz i mebli?

– Z pomocą przychodzi tu naprawdę szeroka oferta dostępnych rozwiązań np. marki REJS. – mówi Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu firmy REJS. – Zlecając wykonanie zabudowy na indywidualne zamówienie, inwestorzy mają możliwość perfekcyjnego dopasowania do charakteru mebla, a także do własnych potrzeb i oczekiwań m.in. uchwytów, wieszaków czy systemów oświetleniowych. Swoboda kreacji ostatecznego efektu jest znacznie większa niż w przypadku zakupu gotowych mebli.

Co więc mamy do wyboru? Mnóstwo! Świat uchwytów jest naprawdę bogaty. Obejmuje modele przykręcane do przodu frontów: uchwyty dwupunktowe i gałki, a także montowane do górnej krawędzi frontów: krawędziowe i wpuszczane. Modele duże np. NIRO czy VITO i ledwie widoczne: AL9 czy AL13. Modele finezyjne i dekoracyjne np. ARTESI, ale i minimalistycznie skromne: EASY czy STILO. Wszystkie dostępne są w wielu wybarwieniach (w zależności od modelu m.in. bieli, czerni, chromie, aluminium, szczotkowanej stali, mosiądzu i miedzi) co ułatwia ich dopasowanie do odcieni konkretnych mebli i kolorystyki wnętrza.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że montaż uchwytów i ich ewentualna wymiana (np. gdy nam się znudzą) są bardzo proste. A jeśli chcemy je sobie jeszcze bardziej ułatwić, wystarczy skorzystać z gotowego szablonu REJS, dzięki któremu bez trudu wykonamy otwory dokładnie tam, gdzie chcemy i powinniśmy.

Wieszak wieszakowi nierówny

A to nie wszystko. Równie duży wybór mamy w przypadku wieszaków. Te niedocenione akcesoria są wręcz niezbędne w przedpokojach, garderobach, toaletach i łazienkach, a także wszelkich pomieszczeniach gospodarczych. Sprawdzą się zwłaszcza modele przykręcane, które możemy zamontować dokładnie tam, gdzie potrzebujemy najbardziej np. na drzwiach garderoby. O ile przymocujemy je do stabilnej powierzchni, będą tak wytrzymałe, że – w odróżnieniu od uchwytów przyklejanych – bez obaw możemy powiesić na nich nawet mokre, a więc i ciężkie kurtki i płaszcze.

Detale takie jak wieszaki mogą być też świetnym sposobem na wyrażenie swojej osobowości, zainteresowań i gustu. W zależności od stylu wnętrza do wyboru mamy modele klasyczne np. umieszczone na kwadratowych rozetach SINGO i ARGO, a także ORIS na rozecie prostokątnej. Wszystkie dostępne są w 4 odcieniach: czerni, srebrze, mosiądzu i miedzi.

Uwagę przyciągają finezyjnie wygięte modele SORIA M, SORIA L i nieco mniejsze SORIA S. Dwa ostatnie, kojarzące się z delikatną secesją, występują w dwóch wariantach – z jednym lub dwoma hakami. W zależności od modelu, wieszaki te dostępne są w: czerni, bieli, chromie, szczotkowanej stali i aluminium. Ci, którzy szukają rozwiązań minimalistycznych, sięgnąć mogą natomiast po wieszaki WAL, które wyróżniają się prostotą formy. Tu do wyboru są 3 kolory: lakierowana biel, matowa czerń i naturalna stal.

Zmień front

Innym przykładem na to, jak pozornie nieduża zmiana może kompletnie odmienić charakter zabudowy są fronty. To one rzucają się w oczy jako pierwsze i to one w największy sposób definiują styl mebli. Dotyczy to zwłaszcza kuchni, gdzie szafki na ogół ściśle do siebie przylegają, tworząc zwartą zabudowę.

Szklane fronty w aluminiowych ramach REJS to doskonałe uzupełnienie zarówno wnętrz bardzo eleganckich, jak i tych mniej sztampowych np. loftowych. Profile dostępne są w 3 wariantach różniących się szerokością i sposobem montażu tafli szkła. R1 mają 19 mm wysokości i zaledwie 20 szerokości. Można je łączyć za pomocą specjalnych łączników tak, że przypominają okna ze szprosami. R4 i R11 są znacznie wyższe po stronie wewnętrznej: odpowiednio 50 i 45 mm, co zapewnia większą stabilność konstrukcji frontu. Profile i łączniki, w zależności od modelu dostępne są w kilku kolorach, w tym: modnej matowej czerni, uniwersalnej bieli i srebrze, a także chętnie stosowanym w stylu glamour złocie. Wykonywane są na zamówienie, pod indywidualny wymiar, dzięki czemu można je stosować nie tylko w nowych zabudowach, ale też w celu odświeżenia tych już użytkowanych.

– Zmiana frontów to bardzo dobry sposób na odnowienie starszej zabudowy. O ile korpusy są w dobrym stanie technicznym, albo można je w łatwy sposób odnowić, wymiana frontów może być ekonomicznym i szybkim do realizacji rozwiązaniem ze spektakularnym efektem. – wyjaśnia Joanna Posadzy.

Podobnie powiew świeżości możemy wnieść do kuchni za pomocą samego szkła. Zamawiane na wymiar w punktach handlowych REJS tafle to świetny i szybki sposób na zabezpieczenie przestrzeni między górnymi i dolnymi szafkami. Łatwy montaż (niekiedy można je przykleić na dotychczasowe płytki), sprawia, że odmienienie oblicza aranżacji nie zajmie dużo czasu i nie będzie wymagało dużego remontu. A jeśli chcemy je dodatkowo wyeksponować, możemy rozważyć montaż profili i listew ledowych REJS. Pozwolą one doświetlić blat i przestrzeń roboczą, a jednocześnie stworzą niepowtarzalną atmosferę.

www.rejs.eu www.e-rejs.eu