Jak przywrócić piękno wyblakłemu ogrodzeniu?

Zaniedbany i wyblakły płot potrafi skutecznie oszpecić ogrodowy krajobraz, a także może negatywnie wpływać na wytrzymałość konstrukcji. Podpowiadamy, jak sprawnie przywrócić mu efektowny wygląd, by na nowo stał się prawdziwą wizytówką domu.

fot. Drewnochron

Drewniane ogrodzenie jest szczególnie narażone na działanie zmiennych warunków pogodowych. W odróżnieniu od mebli nie da się go schować po sezonie, przez co jest wystawiony na deszcz, śnieg czy słońce przez cały rok. By przedłużyć żywotność wykonanego z drewna płotu należy więc zapewnić mu kompleksową ochronę przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. W ten sposób zachowa atrakcyjny wygląd na dłużej i będzie efektowną ozdobą posesji na lata.

fot. Drewnochron

Na rynku dostępnych jest wiele preparatów do konserwacji i pielęgnacji drewna. Optymalnym wyborem są impregnaty, np. Drewnochron Impregnat Express lub uniwersalny Impregnat Drewnochron Eco&Protection, które kompleksowo zabezpieczają drewno nawet na kilka lat.  Na powierzchni tworzą one hydrofobową powłokę, skutecznie odpychającą wodę, dzięki czemu drewno jest chronione przed działaniem deszczu czy śniegu. Zabezpieczają przy tym płot także przed rozwojem grzybów pleśniowych, które mogą osłabić strukturę drewna i powodować jego rozkład. Ale impregnaty cenione są nie tylko ze względu na ważne właściwości użytkowe, lecz także dekoracyjne. Dostępne są bowiem w wielu popularnych odcieniach, które pięknie podkreślają charakterystyczny rysunek naturalnego drewna.

Aby prawidłowo zabezpieczyć drewniany płot, bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie powierzchni. Przed malowaniem podłoże należy wyrównać, przeszlifować i odpylić, a w razie potrzeby odtłuścić. Z drewna uprzednio malowanego należy usunąć stare łuszczące się powłoki. Przeznaczona do impregnowania powierzchnia powinna być sucha i czysta. Surowe drewno należy najpierw zabezpieczyć preparatem Drewnochron Impregnat Grunt R, który zapewni biologiczną ochronę.

fot. Drewnochron

Przed aplikacją, a także w trakcie prac preparat trzeba dokładnie wymieszać. Impregnat Eco&Protection nanosimy pędzlem, rozprowadzając go równomiernie wzdłuż słojów w 2-3 warstwach. Warto pamiętać, by nie nakładać nadmiernej ilości preparatu, aby zapobiec powstawaniu zacieków. Po pierwszej warstwie należy przeszlifować powierzchnię papierem drobnoziarnistym i dobrze ją odpylić. Drewnochron Impregnat Express można nakładać z kolei wałkiem, pędzlem lub natryskowo. Preparat aplikujemy w 1-3 warstwach w zależności od tego, czy malujemy surowe drewno, czy przeprowadzamy renowację. Kolejne warstwy należy nanosić w odstępie min. 2 godzin. Zaimpregnowany w ten sposób płot zyska atrakcyjny wygląd i odpowiednią ochronę na długi czas.

Więcej informacji na temat zabezpieczania drewna można znaleźć na stronie www.drewnochron.pl.