Jak ukryć pralkę i suszarkę?

Pomieszczenie gospodarcze pod każde potrzeby

Jak zaplanować idealne pomieszczenie gospodarcze? O czym warto pamiętać? Jak ukryć pralkę i suszarkę, a jednocześnie mieć do nich wygodny dostęp?

Nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie pomieszczenia gospodarcze, ale bardzo wielu z nas o nim marzy. Dlaczego? Jest to doskonałe miejsce na przechowywanie zapasów, domowych środków czystości, karmy dla zwierząt, a także na ukrycie pralki i suszarki, które coraz częściej przenosimy z kuchni i łazienek do stref gospodarczych, a nawet garaży.

W przypadku aranżowania pomieszczenia gospodarczego warto mieć na uwadze jego użyteczność. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie systemy mogą się tu szczególnie przydać.

Szafki, półki i szuflady

Pomieszczenie gospodarcze to prawdziwa domowa spiżarnia, jednak znajdziemy tu znacznie mniej produktów spożywczych, a więcej domowej chemii oraz środków czystości. Różne produkty warto przechowywać w inny sposób – na papier i ręczniki kuchenne sprawdzą się kosze cargo, koci żwirek warto trzymać w szczelnym pojemniku w tradycyjnej szafce, pasta do butów i zapasowe wkładki najlepiej zorganizować w szufladzie. Niezależnie od ostatecznego układu pamiętaj, że kosze cargo muszą mieć odpowiednią nośność (w pomieszczeniu gospodarczym nie zabraknie szklanych pojemników, cieczy oraz ciężkich zapasów). Jeśli chodzi o szuflady to tutaj także ważny jest udźwig, przyda się także maksymalny wysuw oraz organizery. W przypadku tradycyjnych szafek postaw na zawiasy o szerokim kącie otwarcia, dzięki czemu łatwiej będzie można dotrzeć np. do ozdób świątecznych schowanych za odkurzaczem.

Jak ukryć pralkę i suszarkę

Komfortowe, a do tego estetyczne pomieszczenie gospodarcze wymaga ukrycia pralki i suszarki. Jaki sposób będzie najlepszy? Istnieje kilka możliwości. Po pierwsze możemy zbudować głęboką szafkę na wymiar i dopasować odpowiednie fronty. Pamiętajmy, że ich drzwiczki będą dość szerokie, dlatego powinny otwierać się na ścianę – a nie w kierunku ciągu komunikacyjnego. Doskonałą opcją na ukrycie pralki i suszarki są zabudowy z drzwiami przesuwnymi, które świetnie sprawdzą się w domowym pomieszczeniu gospodarczym i nie zabiorą cennego miejsca. Ciekawą możliwością są pojedyncze drzwi na prowadnicy, które odsłaniają część wnętrza szafki, gdy jednocześnie zasłaniają drugą. Bardzo funkcjonalne są drzwi składane, szczególnie jeśli chcemy zbudować większą zabudowę ścienną, np. z półkami, wśród których ukryta będzie również pralka.

Przestrzeń robocza

Właściwie zaplanowane pomieszczenie gospodarcze musi posiadać funkcjonalny blat, na którym można będzie wymienić baterie w latarce, przygotować posiłek dla kota, złożyć pranie oraz przesypać proszek do prania itp. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na blat, bo cała przestrzeń to wysoka zabudowa – w tym wypadku warto skorzystać z wysuwanej półki, z blatem, która będzie stanowiła tymczasową przestrzeń roboczą, możliwą do zasunięcia po pracy.

Segregacja odpadów

Po ukryciu pralki i suszarki, zaaranżowaniu szuflad i przestrzeni roboczej nadszedł czas na temat segregacji odpadów. Oczywiście pomieszczenie gospodarcze jest do tego idealne. Szczególnie dobrze sprawdzą się tu specjalne dedykowane kosze i pojemniki, które można umieścić w głębokich szufladach lub tradycyjnych szafkach, a następnie wyjąć na czas opróżnienia.

Z opisanymi rozwiązaniami marki Hettich dedykowanymi pomieszczeniom gospodarczym zapoznasz się na stronie: www.intelligentkitchens.hettich.com!