Lekcja malowania drewnianego stolika

Wiosna to bez wątpienia czas, kiedy myślimy o mniejszych bądź większych zmianach w naszych domach. Wyjątkowe efekty możemy uzyskać decydując się na ich wprowadzenie nawet na niewielkich powierzchniach, przemalowując choćby stare meble. Dodany w ten sposób nowy akcent kolorystyczny może zupełnie zmienić charakter wnętrza. Oto podpowiedź od Tikkurila, jak sfatygowany mebel w szybki sposób może stać się  stylową ozdobą domu.

fot. Tikkurila

KROK 1: Ważne wybory

Przed przystąpieniem do prac należy dokonać dwóch podstawowych wyborów: który z mebli chcemy poddać kolorystycznej metamorfozie oraz jaki kolor lub kolory chcemy mu nadać. W przypadku emalii Tikkurila Everal Aqua którą można łatwo pomalować drewniane czy też metalowe powierzchnie, do wyboru jest ponad 13 tys. odcieni.  Wyczarowanie mebla marzeń jest więc w zasięgu ręki każdego z nas.

fot. Tikkurila

KROK 2: Oczyszczanie

Powierzchnię, która ma być malowana, należy dokładnie oczyścić. Jeśli na meblu są pozostałości innego produktu nawierzchniowego, należy go przeszlifować papierem ściernym, by uzyskać gładką powierzchnię oraz całość odpylić. W każdym przypadku należy usunąć kurz, brud, plamy i luźne elementy.   Można do tego użyć dedykowanego detergentu Tikkurila Maalipesu lub wykorzystać środki posiadane w domu. W razie potrzeby ubytki należy uzupełnić odpowiednią szpachlówką.

fot. Tikkurila

 

KROK 3: Gruntowanie

Pomalowany mebel zachowa swój nowy wygląd przez długi czas, jeśli kolorowa emalia uzyska odpowiednią przyczepność do podłoża. By było to możliwe, konieczne może być zagruntowanie powierzchni. W przypadku mebli drewnianych sprawdzi się podkład Tikkurila Everal Aqua Primer, na powierzchnie mdf należy z kolei zaaplikować Tikkurila Otex Akva, zaś Tikkurila Rostex Super Akva przy elementach metalowych.

fot. Tikkurila

KROK 4: Malowanie

Przed rozpoczęciem malowania emalię należy dokładnie wymieszać, a następnie nakładać ją wałkiem lub pędzlem, równomiernie rozprowadzając po powierzchni. Po odczekaniu min. 4 godzin należy zaaplikować drugą warstwę. Emalia szybko schnie, ma delikatny zapach i jest bezpieczna dla alergików, co potwierdza rekomendacja Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Po zakończeniu malowania narzędzia należy dokładnie oczyść wodą.

fot. Tikkurila

Krok 5: Radość na lata

Tak pomalowany mebel pozwala cieszyć się oryginalnym designem przez lata. Powierzchnia jest odporna na uszkodzenia i zachowuje piękny i trwały kolor.

fot. Tikkurila
fot. Tikkurila
fot. Tikkurila

Korzystając z powyższych porad w ten sam sposób możemy udekorować wiele innych elementów. Wystarczy dać się ponieść dekoratorskiej fantazji.  Zestaw kolorowych krzeseł do eklektycznej jadalni, nietypowe w odcieniu drzwi, komoda z szufladami w różnych kolorach czy dekoracyjna rama w kolorze ściany – to tylko kilka przykładów, które mogą zainspirować do zmian we własnych wnętrzach. Nawet taki z pozoru niedekoracyjny przedmiot jak grzejnik można odmienić zmieniając jego kolor. Emalia Tikkurila Everal Aqua nadaje się bowiem także do takich renowacji, gdyż jest odporna na wysokie temperatury. Fanów stylu glamour zaciekawić może z kolei perłowa farba Tikkurila Taika Pearl Paint, która zapewni pomalowanej powierzchni połysk w wielu odcieniach srebra i złota.

     

Więcej pomysłów na metamorfozy wnętrz można znaleźć na stronie https://tikkurila.pl/inspiracje

***

TIKKURILA to międzynarodowa marka wysokiej jakości produktów przeznaczonych do malowania, dekoracji i ochrony różnego rodzaju powierzchni zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. W ofercie posiada szeroką gamę farb, impregnatów czy emalii dla klientów indywidualnych, a także profesjonalistów oraz powłoki i rozwiązania przemysłowe. Tikkurila wiele uwagi poświęca bezpieczeństwu wytwarzanych przez siebie wyrobów, stąd też produkty tej marki są przyjazne dla użytkowników i środowiska naturalnego. Przy wykorzystaniu nowoczesnych technologii, Tikkurila opracowała jeden z najbardziej zaawansowanych na rynku systemów barwienia farb – AVATINT. Umożliwia on pigmentację produktów na ponad 13 tys. odcieni, dzięki czemu można przygotować aranżację przestrzeni według indywidualnych upodobań kolorystycznych i preferencji klientów. Dodatkowo doskonałe parametry użytkowe wyrobów Tikkurila zapewniają pomalowanym powierzchniom piękne i trwałe wykończenie.

Produkty Tikkurila dostępne są w sprzedaży w około 40 krajach od ponad 150 lat. Firma powstała w 1862 r. w Finlandii, na polskim rynku pojawiła się w 1998 roku. Obecnie jest częścią koncernu PPG.

Więcej informacji na temat marki dostępnych jest na stronie www.tikkurila.pl.