Nowe kosze do starych szafek, czyli jak odnowić strefę odpadów w kuchni z marką PEKA

Nieczystości i śmieci od zawsze stanowią wyzwanie w przestrzeniach naszych kuchni. W dobie obowiązkowej segregacji te kłopoty narastają. Jak sobie z nimi poradzić, aby uniknąć wysokich rachunków i przykrych zapachów w kuchni? W tym krótkim, ale treściwym poradniku znajduje się wiele przydatnych wskazówek, jak dobrze zorganizować domowe strefy odpadów.

Jeden kosz na wszystkie odpady to już zdecydowanie za mało. Jest to nieekonomiczne i nieekologiczne podejście, tym bardziej, że segregacja odpadów jest obowiązkowa. Organizację i planowanie strefy odpadów ułatwi praktyczny poradnik przygotowany przez markę PEKA. Oczywiście najłatwiejsza jest ona w fazie urządzania lub projektowania kuchni. Nieczęsto jednak spotyka się sytuacje, gdy możliwe jest swobodne zadecydowanie o miejscu na segregację odpadów. Najczęściej jest już ono zdeterminowane i jest nim wąska szafka pod zlewem. Otwierana na zawiasie zamyka możliwości wstawienia dużego kosza na kilka pojemników. Dodatkowo takie rozwiązanie to marnowanie miejsca na ten niezwykle ważny element wyposażenia każdej kuchni.

Przed podjęciem decyzji…

Gdy remont kuchni lub wymiana kuchennych szafek nie znajduje się w najbliższych planach, najkorzystniej jest zainwestować w doposażenie obecnej przestrzeni w wygodny kosz. Jak się do tego zabrać? W pierwszej kolejności trzeba zdecydować, którą szafkę na niego przeznaczyć i dokładnie zmierzyć jej wnętrze. Kolejnym krokiem jest dokładne przemyślenie swoich potrzeb i udzielenie odpowiedzi na kilka pytań:

  • Co ma być segregowane i ile pojemników będzie potrzebnych?
  • Czy będą potrzebne pojemniki z własnymi pokrywkami, czy raczej pojemnik z jedną dużą pokrywą mocowaną nad koszem?
  • Czy będą kompostowane odpadki organiczne?
  • Czy w szafce potrzebna będzie dodatkowa przestrzeń na np.: podgrzewacz do wody, młynek, środki czyszczące, szufelkę ze zmiotką czy tabletki do zmywarki?

 

Simply the best!

Z praktyki i doświadczenia firmy PEKA wynika, iż najwygodniejszym rozwiązaniem na kosz jest szuflada. PEKA, aby ułatwić podejmowanie decyzji o wyborze pojemników do strefy odpadów, dokonała wstępnego wyboru trzech zestawów. Powyższe zestawy są najwygodniejsze, o czym świadczą także liczne polecenia od samych użytkowników. Zestawy stworzone są do szuflad o szerokości 600 i 800/900 mm. Pojemniki można łączyć, aby np. wypełnić szufladę o niestandardowych wymiarach. Z powodzeniem można je montować nawet w starych szafkach, bez konieczności inwestowania w nowe. Oto kilka powodów, dlaczego akurat te zestawy zasługują na rekomendację. Po pierwsze, są estetycznie wykończone. Chociaż kosz nie jest oczywistym skojarzeniem z pojęciem estetyki, pojemniki od marki PEKA prezentują się po prostu gustownie. Są w kolorze antracytu, pierścień zamyka duży pojemnik, natomiast na mniejszym jest pokrywka. Drugim ważnym powodem, dla którego warto je mieć w swojej kuchni, to ich pojemność. W tym zestawie oferowane są tylko dwa pojemniki, ale duży ma pojemność 40 litrów, a mniejszy 17 litrów. To całkiem sporo i umożliwia zaspokojenie potrzeb większości gospodarstw domowych segregujących odpady. Takie rozwiązanie często lepiej funkcjonuje niż zestaw z pięcioma małymi wiaderkami. W szafce pod zlewem, gdzie znajduje się odpływ, są małe szanse na pomieszczenie aż tylu pojemników. Po trzecie – pojemniki są funkcjonalne. Duży pojemnik ma uchwyt rozpierający worek po to, żeby łatwo i szybko go zakładać. Można w nim wygodnie zamocować worki na śmieci o różnych rozmiarach. Może to być jeden duży worek albo dwa mniejsze. Kolejnym ważnym szczegółem jest wytłoczka na dnie kosza, która stabilizuje pojemniki i ułatwia czyszczenie w szufladzie. Z tyłu kosza pozostaje jeszcze około 14 cm wolnej przestrzeni, którą można przeznaczyć na przechowywanie środków czystości. Można je wykorzystać również na inne cele.

 

Otwórz kolanem, kiedy masz zajęte ręce

Kosz do sortowania odpadów można otworzyć lekkim przyciśnięciem kolana, biodra czy stopy, dzięki elektrycznemu wspomaganiu otwierania. Nawet jeśli w kuchni fronty są z uchwytami, warto dodać tę funkcjonalność. Można wówczas szybko i bezpiecznie pozbyć się śmieci, bez dotykania i brudzenia frontu. PEKA ma w ofercie szuflady GRASS które współpracują z mechanizmem Sensomaric. Mechanizm zapewnia możliwość regulacji siły wysunięcia. To oznacza, że nie ma konieczności wysuwania kosza do pełnego otwarcia, a tylko tyle, ile jest potrzebne, aby szybko wyrzucić odpadki.

 

Pokrywa mocowana do boków szafki jako opcja

Warto się też zastanowić czy wewnątrz szafki jest wystarczająco dużo miejsca na pokrywę mocowaną nad koszem.  Wielkość miejsca do dyspozycji zależy od wysokości i sposobu osadzenia zlewu. Taka opcja może stanowić dodatkowe miejsce na przechowywanie, bo można tę pokrywę wysunąć. Eliminuje też konieczność stosowania dodatkowych małych pokrywek, co jest bardzo istotne, kiedy liczy się szybki dostęp do kosza. Otwarcie pokrywki wymaga dodatkowego ruchu. Ma ona jednak swoje zalety w przypadku pojemnika na odpadki BIO.

Więcej przydatnych informacji na stronie: https://peka.pl

Fot. mat. prasowe Peka