Rodzaje zawiasów meblowych i ich zastosowania 
– zobacz co masz do wyboru

ą obecne niemal w każdym meblu, a jednak rzadko zwracamy na nie uwagę i niewiele o nich wiemy. A to przecież od zawiasów zależy czy szafki, szafy i komody będą się otwierały oraz zamykały cicho i płynnie. Jakie rodzaje zawiasów meblowych są obecnie najczęściej wykorzystywane? I które należy zastosować w konkretnych przypadkach? Zobaczcie nasz krótki przewodnik.

 

Niewielkie zawiasy meblowe tylko pozornie są do siebie podobne. W istocie, poszczególne modele i rozwiązania bardzo się od siebie różnią. I to od niuansów ich konstrukcji, rodzaju prowadnika czy rozmiaru puszki, zależy to: gdzie i kiedy dany zawias należy zamontować. Jakie warianty mamy do wyboru? I do jakich mebli są przeznaczone?

Rodzaje zawiasów meblowych

Ogólnie zawiasy meblowe dzielą się na kilka rodzajów: nakładane, bliźniacze, wpuszczane, kątowe, równoległe i o szerokim kącie otwierania. Najczęściej stosowanym typem są zawiasy nakładane. Stosuje się je w meblach, w których drzwi szafki położone są na zewnątrz korpusu. Wówczas patrząc z przodu na szafkę widzimy jedynie front i wąską przestrzeń wokół niego. Przestrzeń ta jest niezbędna do prawidłowego otwierania i zamykania drzwiczek.

Rzadziej wykorzystywane, choć bardzo praktyczne są zawiasy bliźniacze. Modele te stosowane są gdy sąsiadujące ze sobą skrzydła dzielą jeden korpus. W takich szafkach, dwoje drzwi położonych jest na zewnątrz korpusu, ale opierają się o wspólną przegrodę środkową.

Innym, rzadziej stosowanym, ale cieszącym się rosnącą popularnością rozwiązaniem są zawiasy wpuszczane. – Stosowane są one w meblach, w których fronty położone są wewnątrz korpusu, czyli pomiędzy ściankami bocznymi mebla. W tym przypadku patrząc na szafkę widzimy całą przegrodę korpusu i cały front, które tworzą jednolitą płaszczyznę. – wyjaśnia Joanna Posadzy, Dyrektor Marketingu firmy REJS, producenta akcesoriów i okuć meblowych.

W szafkach narożnych montuje się zawiasy kątowe i równoległe. Te pierwsze przeznaczone są do szafek z cofniętymi frontami. Na ogół mają one kształt kwadratu ze ściętym jednym rogiem, a drzwiczki ułożone są w stosunku do korpusu pod pewnym kątem. W tym przypadku, w zależności od konstrukcji stosuje się na ogół zawiasy 30° oraz 45°.

Z kolei w szafkach prostokątnych zastosowanie znajdują zawiasy równoległe. W tych meblach, po zamknięciu front ułożony jest równolegle względem blendy maskującej. Rozwiązanie to stosowane jest najczęściej w meblach kuchennych, gdzie zastosowanie blendy pozwala na oddzielenie szafek od innych mebli lub ściany, tak aby fronty mogły się swobodnie otwierać.

Ostatnim, stosunkowo rzadko stosowanym, ale w wielu zabudowach absolutnie niezbędnym rodzajem zawiasów, są modele z szerokim kątem otwierania. Przeznaczone są do drzwiczek narożnych, ale nie tylko. Konstrukcja zawiasu umożliwia otwarcie frontu aż o 165°, co umożliwia łatwiejszy dostęp do wnętrza mebla i przechowywanych w nim produktów. Ponadto otwarty front znajduje się poza światłem szafki, co umożliwia swobodny wyjazd szuflad wewnętrznych lub koszy garderobianych z szafki.

Na co zwrócić uwagę wybierając zawiasy?

Miejsce zastosowania to jednak tylko jeden z elementów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wyborze rodzaju okuć. Ważna jest również: ich jakość, sposób montażu, możliwość i rodzaj regulacji (na ogół w trzech płaszczyznach), a także dodatkowe udogodnienia funkcjonalne.

– Większość zawiasów meblowych dostępna jest w kilku różnych wydaniach. Firma REJS, dla przykładu, proponuje je w ramach podstawowej linii Basic, a także bardziej zaawansowanej technologicznie linii Regular. Dla tych, którzy wymagają ponadprzeciętnej jakości polecane są zawiasy z linii Expert. Wyróżniają się one łatwiejszym montażem – dzięki technologii click-on ramię zawiasu wystarczy zapiąć, bez konieczności dokręcania (modele basic slide on, regular i expert click), łatwiejszą regulacją w 3 płaszczyznach (na mimośrodzie), wyższą funkcjonalnością i wytrzymałością (testowane wg. normy PN-EN 15570:2010 na 80.000 cykli) oraz walorami estetycznymi. Wykonane z wytrzymałej stali, dostępne są z zaślepkami na puszkę i ramię w komplecie. Dodatkowo wyposażone są w funkcję cichego domyku, dzięki której fronty domykają się miękko i dyskretnie. Udzielamy na nie dożywotniej gwarancji. – wyjaśnia Joanna Posadzy.

www.rejs.eu www.e-rejs.eu