Ścianka przyblatowa w kuchni. Poznaj jej zalety i sposób montażu

Ścianki przyblatowe to wciąż nowość w aranżacji wnętrz kuchennych. Lista ich zalet i niesamowita łatwość montażu, sprawiają jednak, że naprawdę warto wziąć pod uwagę to rozwiązanie. Szczególnie jeśli trwałość i wysoka jakość materiałów są dla nas priorytetem. 

fot. Pfleiderer

Na rynku dostępnych jest wiele różnych materiałów, którymi wykończyć możemy ścianę nad kuchennym blatem. Najpopularniejszym rozwiązaniem są oczywiście płytki, sporym powodzeniem cieszy się też szkło hartowane. Jeśli jednak przyjrzymy się specyfice każdego z nich i porównamy je ze ścianką przyblatową firmy Pfleiderer, szybko okaże się, że ścianki mają zdecydowanie większą ilość zalet. Dlaczego? Są niezwykle łatwe w codziennej pielęgnacji, nie wymagają dodatkowej impregnacji, a ich montaż jest bardzo prosty. Możemy je docinać na niezbędny wymiar, a wysoka jakość materiału, z jakiego są wykonane, sprawia, że wykonane otwory (np. pod gniazda elektryczne) będą estetyczne i bez uszczerbków. Ścianki są również odporne na wysokie temperatury, na działanie wody i wilgoci, nie straszne im zarysowania. To materiał do zadań specjalnych, który idealnie sprawdza się w kuchni, gdzie każdego dnia dużo się dzieje. 

Ścianka przyblatowa – co to takiego?

Ścianki przyblatowe są produkowane w oparciu o dwa komponenty: wysokiej jakości płytę wiórową oraz laminat HPL. Montuje się je w przestrzeni między blatem kuchennym, a górnymi szafkami. Mają nie tylko za zadanie chronić tę przestrzeń przed zabrudzeniem, ale stanowią jednocześnie ciekawy element dekoracyjny, dzięki estetycznym dekorom, którymi są pokryte. Płyta wiórowa (P2), przeznaczona do produkcji ścianek przyblatowych, pokryta jest dwustronnie laminatem HPL o grubości 0,5mm, który jest odporny na działanie wody, detergentów, zanieczyszczeń oraz wysokiej temperatury. Dwustronne pokrycie płyty laminatem HPL sprawia również, że ścianka przyblatowa jest sztywna oraz odporna na odkształcenia powierzchniowe. – mówi Janusz Laskowski, doradca techniczny w firmie Pfleiderer. 

Ścianki przyblatowe są zdecydowanie cieńsze niż tradycyjna płyta laminowana, jaką stosuje się do produkcji szafek kuchennych czy frontów. Ich grubość to zaledwie 11 mm, a wysoka jakość zapewnia dużą odporność na różne działania mechaniczne. Nie musimy się więc obawiać o pęknięcia, jak w przypadku szkła nadblatowego czy płytek. W ściankach przyblatowych możemy bez problemu montować gniazdka, przelotki lub inne elementy. W tym celu wykonujemy otwory za pomocą wierteł puszkowych z wydłużonym kolcem centrującym – zapewnia to dobre prowadzenie narzędzia i brak wyrwań na krawędzi otworu. Większe otwory można też wyciąć wyrzynarką – wcześniej wiercąc otwór wiertłem przelotowym, w który wprowadzamy brzeszczot wyrzynarki. Twarda powierzchnia laminatu HPL zapewnia dobrą jakość krawędzi otworów. – podkreśla Janusz Laskowski.

Prosty montaż

Kolejną zaletą ścianek przyblatowych jest łatwość montażu. To ogromna przewaga w stosunku do tradycyjnych materiałów stosowanych na ścianę nad blatem tj. wspomniane wcześniej płytki czy szkło hartowane. Są one również atrakcyjniejsze cenowo, a do montażu ścianki nie potrzebujemy żadnych drogich stelaży ani tym bardziej fug i impregnatów. Montaż możemy z powodzeniem wykonać samodzielnie, dzięki czemu niwelujemy kolejny wydatek związany z koniecznością zatrudnienia fachowca. Jak samodzielnie zamontować ściankę nad kuchennym blatem? Ścianki przyblatowe możemy przykleić bezpośrednio do ściany. Ściana bazowa powinna mieć równą i gładką powierzchnię. Do przeklejenia zaleca się używać kleje montażowe (poliuretanowe), które dają elastyczną spoinę. Dodatkowo – aby ułatwić montaż – zaleca się stosować taśmę klejącą dwustronną, która będzie utrzymywać płytę w czasie utwardzanie się kleju, czyli do uzyskania trwałej spoiny klejowej. – mówi Janusz Laskowski. Warto również pamiętać o estetycznym połączeniu ścianki i blatu kuchennego. Aby zabezpieczyć tę przestrzeń przed wnikaniem wilgoci i wody, zaleca się zastosowanie silikonu uszczelniającego. Zapewni on również lepsze utrzymanie czystości. – dodaje. 

Modny detal

Pod względem wzorniczym kolekcja ścianek przyblatowych Pfleiderer odpowiada kolekcji blatów. Możemy z ich pomocą stworzyć funkcjonalną i niezwykle estetyczną strefę roboczą w kuchni – montując blat i ściankę w tym samym wzorze. To bardzo modne rozwiązanie, które sprawia, że aranżacja kuchni jest spójniejsza i bardziej harmonijna. Jeśli zdecydujemy się na inne rodzaje dekorów, w kolekcji Mood Stories znajdziemy wiele ciekawych propozycji gotowych połączeń, które są doskonale dopasowane i pozwalają stworzyć we wnętrzu określony nastrój. Do wyboru mamy dekory wiernie odwzorowujące kamień, beton lub drewno. Jak również szeroką paletę dekorów jednobarwnych i fantazyjnych wzorów. Wybór jest naprawdę imponujący.

Poznaj całą kolekcję ścianek przyblatowych znajdziesz na https://www.pfleiderer.pl/pl/produkty/MEBLARSTWO-I-WYKONCZENIE-WNETRZ/scianki-przyblatowe