Urban jungle – ozdabiamy światłem

Dobrze dobrane oświetlenie podkreśla wystrój wnętrza. Gdy decydujemy się na wprowadzenie roślinnych trendów, trzeba skupić się na tym, co w danym pomieszczeniu jest najważniejsze. Jak połączyć światło i modny styl urban jungle, aby wydobyć z aranżacji jak najwięcej?

Serce miasta i dżungla – jak okiełznać to połączenie?

Styl urban jungle to połączenie roślinnych, egzotycznych motywów z industrialnym klimatem miasta. Aranżacja opiera się na stworzeniu we własnym mieszkaniu prywatnej dżungli, która składa się z tropikalnych roślin doniczkowych, surowych wykończeń i naturalnych materiałów czy też dodatków. Charakterystyczna dla tego stylu jest jasna kolorystyka. Zazwyczaj w takich wnętrzach królują barwy ziemi, takie jak brązy, beże, zielenie oraz biel.


Poznaj sekret światła – barwa, natężenie i pomieszczenie

Skoro urban jungle opiera się na kolorach ziemi, warto podkreślić obecność tych kolorów światłem. Wyróżnia się trzy podstawowe temperatury barwowe: zimne, neutralne i ciepłe, które są określane w jednostce Kelwin [K]. – Im więcej kelwinów ma światło, tym jest ono chłodniejsze i bardziej zbliżone do białego. Najniższą wartość kelwinów mają ciepłe barwy – żółte, pomarańczowe i czerwone – wyjaśnia Wojciech Olchówka, ekspert ds. oświetlenia z firmy Häfele.

W mieszkaniu urządzonym w stylu urban jungle, najlepiej sprawdza się oświetlenie ciepłe.  Zwłaszcza w salonie, gdzie znajduje się najwięcej roślin oraz dodatków. Żółte lub pomarańczowe światło nada pomieszczeniu przyjemnego, relaksacyjnego klimatu. W mieszkaniach, gdzie królują rośliny znajduje się wiele doniczek i kwietników. Są to ozdoby, które warto podkreślić punktowym oświetleniem montowanym w płycie meblowej. Za pomocą neutralnego lub zimnego światła można wydobyć przedmiot lub mebel na pierwszy plan. Chłodne odcienie wyróżnią dane elementy na tle całej przestrzeni. Dodatkowo urozmaicając wnętrze.

Światło ma wiele form

Decydując się na oświetlenie, powinno się wybierać wygodne i praktyczne rozwiązania, które dodatkowo ozdobią pomieszczenie. Warto zdecydować się na rozwiązania LED, które można dostosować do własnych potrzeb. – Jeżeli zależy nam na obsłudze światła w zależności od nastroju, to dobrym rozwiązaniem jest system Loox LED. Możliwość zmiany natężenia światła oraz temperatury barwowej to zaleta, która wpływa na nasz komfort – mówi Wojciech Olchówka. W stylu urban jungle popularne są kolory ziemi, dlatego warto uzupełnić spokojne odcienie o dodatkowe podświetlenie. Oświetlenie typu RGB pozwala na uzyskaniu oświetlenia o praktycznie dowolnej barwie, które w różnych kombinacjach manipulują nastrojem we wnętrzu. – Ciepła czerwień nada pomieszczeniu wyjątkową, ciepłą atmosferę, która będzie kojarzyć się z relaksem.  Zieleń podkreśli roślinne elementy, a zimny niebieski, który ochłodzi temperaturę, wyróżni to co najważniejsze – podpowiada Wojciech Olchówka. Światło RGB można zastosować nie tylko w przestrzeniach między półkami, ale także podświetlić sufit w każdym pomieszczeniu. Szczególnie modne jest ozdabianie wielokolorowymi taśmami LED sypialni, wprowadzając do wnętrza wyjątkowy klimat.

Häfele to globalna firma działająca od 1923 roku. Oferuje największy na rynku asortyment okuć meblowych, okuć budowlanych, oświetlenia meblowego LED, elektronicznych systemów kontroli dostępów oraz akcesoriów dla stolarzy i architektów – w sumie ponad 100 tys. produktów o wyjątkowej konstrukcji i designie, które można znaleźć w meblach i prestiżowych inwestycjach budowlanych na całym świecie. Firma jest wsparciem dla szerokiego grona stolarzy, przemysłu meblarskiego, architektów, projektantów, producentów drzwiowych i okiennych. W Häfele pracuje przeszło 6 tys. pracowników w kilkudziesięciu krajach. Firma ma ponad 160 tys. klientów na całym świecie, 5 zakładów produkcyjnych, 37 oddziałów i liczne biura sprzedaży.